Yemek

Diyet yapanları esmer şekerle kandırmışlar!

09:25 14 Temmuz 2016
Diyet yapanları esmer şekerle kandırmışlar!

Diyet dönemlerinde en çok tavsiye edilenler listesinin başında gelen esmer şekerin bir kandırmacadan ibaret olduğu ortaya çıktı! Esmer şekerin içinde ne var? İşte yanıtı...

Diyet dönemlerinde sıkça tercih edilen esmer şekerin, beyaz şekerden daha fazla kaloriye sahip olduğu ortaya çıktı. Diyabetikleri ve diyet yapanları özellikle uyaran uzmanlar, 'karamelize' işlemden geçen esmer şekerin kalori olarak beyaz şekerle hemen hemen aynı olduğunu fakat kullanım alanına göre kalorisinin arttığını belirtti. 

“Esmer şeker, beyaz kristal şekerin ön işlemlerden geçirilmiş ve gıda saflığına ulaştırılmış bir miktar melasın püskürtülerek karıştırılması yoluyla elde edilen bir çeşni  şekerdir. Rengi esmer olduğu için “esmer şeker” veya “kahverengi şeker” diye adlandırılmaktadır.


Esmer şekerin renk koyuluğu içerdiği melas miktarına göre değişim göstermektedir. “Açık esmer şeker”, % 3.5 oranında melas içerirken “koyu esmer şeker” ise % 6.5 düzeyinde melas içermektedir.

Gıda sanayinde üretilecek gıda maddelerinde; şeker kullanılması gereken durumlarda esmer şekerin kullanılması uygun değildir. Çünkü çeşni maddesi olarak melas içerdiğinden ve üründe karamelizasyon söz konusu olduğundan ilave edildiği gıdaların duyusal özelliklerini değiştirmesi söz konudur.   Meyve suyuna esmer şeker ilave edildiği zaman tat değişimi nedeni ile meyve suyunun veya meyve nektarının tadında tüketicilerin alıştığı tattan farklı bir tat oluşacağı için üretimde kullanılmamaktadır.” ESMER ŞEKERİN KALORİSİ NE KADAR?

 100 gram beyaz şeker 396 kalori içerirken, 100 gram esmer şekerde 373 kalori bulmaktadır.

   Ancak esmer şeker kristalleri daha küçük olduğu için, küp şeker üretiminde daha fazla sıkıştırmak mümkün olmaktadır. Yani aynı hacimde esmer şeker, beyaz şekere oranla daha yüksek kalorili içermektedir.

YORUMLAR

ETİKETLER
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.