25.02.2017
28 o
Vaktin çıkmasına kaldı
  • İmsak 12:15
  • Güneş 12:16
  • Öğle 12:17
  • İkindi 12:18
  • Akşam 12:19
  • Yatsı 12:20
Kemal Öztürk yazıları

Kemal Öztürk

 

17 Şubat 2017, 09:23

Büyük Türkiye hayali nasıl gerçek olacak?

Büyük Türkiye hayalinden heyecanlanmayan kimse yoktur. Zira Türkiye'de yaşayan herkesin, güçlü ve müreffeh bir ülkede yaşama arzusu taşıdığına eminim. Heyecanlanmayan zaten bu topraklara kendini ait hissetmiyordur.

Kanımca ayrıldığımız nokta, 'büyük Türkiye' hayalini kimler, nasıl gerçekleştirecek?' kısmıdır.
Dün yazdığım konunun devamı olan bir tartışma okuyorsunuz. Yani dünyada, özellikle Batı'da derin bir sarsıntı var. Batı içe kapanıyor, kendinden olmayan milletleri ve ülkeleri dışlıyor ve yasaklıyor. Bu nedenle büyük bir kaosa neden olacak. Bu durumda Türkiye ne yapacak, ne yapmalı?
Büyük ve güçlü bir Türkiye olmak zorundayız. Hemfikir olduğumuz konu bu. Bunun nasıl olacağı konusunda fikir ayrılıkları var. Bu fikir ayrılıklarını derinleştirip, toplumu ayrıştıran, bir kısmını ötekileştiren anlayışla, bütünleştirici ve ortak bir enerji bulmaya çalışanlar arasında bir tartışma var.
Şurası bir gerçek ki, Büyük Türkiye hayali, toplumun bir kısmıyla, bir grubuyla, bir ideolojiye sahip olanlarıyla tek başına gerçekleştirilemez.
Öyle olsaydı Kemalizm bunu başarabilirdi. 'CHP zihniyeti' diye sonradan evrilen bu anlayışın, ürettiği sorunlarla yaklaşık yüz yıldan bu yana uğraşıyoruz ve hala da çözüm bulmuş değiliz. Anayasamız bile bu dar kafanın, asker versiyonu aslında. Şimdi de bunu değiştirmek için çabalıyoruz hala.
Dünyada yaşanan sarsıntıda ayakta kalmak için ne yapmamız gerektiğine dair fikirlerimi yazayım.
 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Etiketler: #kemal öztürk
250

Ülke, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Ajanslar