23.02.2017
28 o
Vaktin çıkmasına kaldı
  • İmsak 12:15
  • Güneş 12:16
  • Öğle 12:17
  • İkindi 12:18
  • Akşam 12:19
  • Yatsı 12:20
Kemal Öztürk yazıları

Kemal Öztürk

 

12 Ocak 2017, 09:12

Büyüyen tehlike: Neo-Radikalizm

Boynunda kaşıkla dolaşan bir IŞİD militanı, intihar eylemi yaparak şehit olacağını, boynundaki o kaşıkla da Peygamber Efendimiz'in (sav) sofrasında yemek yiyeceğini söylüyordu etrafına

Suriye'de, yine vurulunca şehit olacağını düşünen bir başka muhalif grubun karargahına düzenlediği intihar eyleminde öldüğünde, kaşık halen boynundaydı. Bu fikri ona, Afganistan, Pakistan ve Ürdün medreselerinde yetişmiş hocaları anlatmıştı.
Irak'ta bazı şehirlere, boynunda kaşık olan bu IŞİD militanlarının saldırdığında, Şii alimleri tüm taraftarlarını cihada çağırdı. Onlara, Hüseyin, Hz. Fatıma annemiz ve Ehlibeyt imamlarının ayak bastığı, mana aleminde gezdiği yerleri gösterdi. Bu toprakları korurken ölen herkesin Ehlibeyt'in yanında cennete gideceğini duyurdu. Bu yerlerin bir kısmı türbe, bir kısmı yerleşim yeri, petrol kuyuları, enerji santralleri, silah fabrikaları gibi yerlerdi. İnsanlar orada ölmek için can atıyordu. Boyunlarında kaşık değil ama alınlarında “Ya Hüseyin” yazan bandajları vardı.
Neo-Radikalizm akımı nedir?
İslam dünyası sosyo-politik açıdan bu iki uç örgütün arasında sıkıştı. Şiilik Haşdi Şabi, Sünnilik de IŞİD zihniyetinin ürettiği şiddet ve cehaletin baskısıyla savruluyor.
Bu iki örgüt, birbirine zıt gibi gözüken ama özünde aynı, yeni bir ideoloji üretti ve bunu dinileştirdi. Aslında “Neo-Radikalizm” isimli bir ideolojinin doğuşuna şahitlik ediyoruz. 
İdeolojinin kendisi dini gibi gözükse de, müntesiplerinin hiç de dini bir alt yapısının, fikirsel bir bütünlüğünün olmadığı sonradan anlaşıldı. IŞİD sözcüsü 'Teksaslı John'ın, sadece bir yıl önce Hristiyan'ken Müslüman olan, bu süre içinde namaz dualarını bile öğrenemeyecekken, örgütün sözcüsü konumuna gelmesi, buna en önemli örnektir.
 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Etiketler: #kemal öztürk
250
  • İslam dünyasında laiklik fitnesi sebebiyle otorite olmadığından otorite boşluğundan yararlanıp böyle örgütler meydana gelebiliyor görünen o ki

Ülke, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Ajanslar