25.02.2017
28 o
Vaktin çıkmasına kaldı
  • İmsak 12:15
  • Güneş 12:16
  • Öğle 12:17
  • İkindi 12:18
  • Akşam 12:19
  • Yatsı 12:20
Emin Pazarcı yazıları

Emin Pazarcı

 

12 Ocak 2017, 09:14

Rezilliğe bakın, bir de vekil olacak

Yıllardır o çatı altında gazetecilik yaptık. Biz Meclis’te neler gördük, neler… Yaşadığımız garipliklerin haddi hesabı yok. Ancak, bugün olan biten bir başka. Seviye öylesine düştü ki, artık yerlerde sürünüy

Bazen utanıyorum açıkçası.

Öyle olaylar yaşıyoruz ki, en hafif ifadeyle vekillerimiz doğru söylemiyorlar. Gözünün içine baka baka vatandaşı yanıltıyorlar. Yasama faaliyeti yapmak yerine algı operasyonları yürütüyorlar. Örnek mi istiyorsunuz, mesela CHP sözcüleri çıkıp, “Anayasa değişirse Cumhurbaşkanı Meclis’i feshedebilecek” diyorlar:

-Bu yetki Atatürk’e bile verilmedi.

Oysa, mevcut anayasada da var bu yetki. Açın Anayasa’nın 104. Maddesi’ne bakın. Cumhurbaşkanı’nın yasama faaliyetleriyle ilgili yetkileri arasında “TBMM seçimlerinin yenilenmesine karar vermek” de var.

Bazı hukukçular, bunu “Meclis’i fesih yetkisi” olarak değerlendiriyorlar. Mevcut anayasaya göre, Cumhurbaşkanı, Meclis seçimlerinin yenilenmesine karar verebiliyor ama kendisi seçime gitmiyor.

Bu anayasa değişikliği kabul edilirse eğer…

Cumhurbaşkanı, TBMM’de seçimin yenilenmesine karar verirse, kendisinin görevine de son vermiş sayılıyor. Hem Cumhurbaşkanlığı, hem de TBMM seçimleri için halkın önüne yeniden sandık koyuluyor.

Demek ki…

Söylenenler doğru değil. Bir kaşık suda fırtına çıkarılmaya, halkın kafası bulandırılmaya çalışılıyor.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Etiketler: #Emin Pazarcı
250

Ülke, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Ajanslar