Yaşam

Acile kaldırılınca şok gerçeği öğrendi! Dünyada...

08:54 17 Şubat 2017
Acile kaldırılınca şok gerçeği öğrendi! Dünyada...

İzmir'de kusma ve şiddetli karın ağrısı şikayetleriyle acil servise kaldırılan kadında, dünyada bugüne kadar 4 kez rapor edilen damar anomalisi bulunduğu tespit edildi

İzmir'de kusma sonrası şiddetli karın ağrısı gelişen ve acil servise kaldırılan kadında, dünyada bugüne kadar 4 kez rapor edilen damar anomalisi bulunduğu tespit edildi. Doktorların dikkati sayesinde hemen ameliyata alınan kadın, yerinde müdahale sonrası yeniden sağlığına kavuştu.

KUSTUĞU SIRADA BAYGINLIK GEÇİRDİ

Buca ilçesinde yaşayan ev kadını Meryem Akkaynak, 8 Şubat'ta arkadaşlarını evinde ağırladı. Ziyaret sonrası kusmaya başlayan 3 çocuk annesi Akkaynak, önce yemeği fazla kaçırdığını düşündü ancak daha sonra şiddetli karın ağrısı başladı. Kustuğu sırada baygınlık geçiren Akkaynak, eşi tarafından  Buca Seyfi Demirsoy Hastanesine kaldırıldı.

Hastanede yapılan ilk tetkiklerde "iç kanama" geçirdiği ve karın boşluğunun kanla dolduğu tespit edilen Akkaynak,  İzmir  Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ)  Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Buradaki tetkiklerde ise kadında, anatomik olarak nadir görülen mideyi arkadan besleyen bir arter geçtiği ve burada kanama olduğu saptandı. Akkaynak'ı hayata döndüren doktorları, kadının dünya tıp literatürüne geçeceğine inanıyor.

"YURT DIŞI LİTERATÜRDE 4 KEZ RASTLADIK"

İKÇÜ  Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç Dr. Erdinç Kamer, karın içinde kanaması olan Akkaynak'ı ameliyata aldıklarında dünyada ender görülen bir vakayla karşılaştıklarını anlattı.

Bunun nadir görülen bir vaka olduğunu vurgulayan Kamer, "Tanımız, kusmaya bağlı posterior gastrik arter kanaması. Buna bağlı da karın içi kanama. Yurtdışı literatürde 4 kez rastladık,  Türkiye'de daha önce görmedik. Bu çok nadir görünen bir anomali. Söz konusu arter mideyi arkadan besleyen bir arter. Anatomik olarak nadir gözüküyor." diye konuştu.

Arterin herkeste bulunmadığını, kanamasının ise çok daha nadir görüldüğünü aktaran Kamer, "Bu durumlarda hasta kaybedilebilir. Hastanın şansı acil servise başvurması bizim de hastayı acil ameliyata almamız. Yerinde müdahale hastanın hayatını kurtardı." dedi.

Kamer, hastadaki kusmanın, söz konusu arterdeki basıncın artması sonucu gelişebileceğini dile getirerek, bu durumu "incelmiş damar duvarına bağlı kanama" olarak da ifade edebileceklerini söyledi.

DOKTORLAR BİLİMSEL YAYIN YAPACAK

Ameliyatı gerçekleştiren ekipten Genel Cerrahi Uzmanı  Ahmet Er de, nadir görülen bu durumla ilgili bilimsel yayın yapılacağını ve vakanın dünya tıp literatürüne geçeceğine inandıklarını ifade etti.

Kanamanın ilk etapta bir tümörden kaynaklandığını düşündüklerini aktaran Er, şunları kaydetti: "Analiz aldığımızda herhangi bir düşme, çarpma, trafik kazası yok. Aniden gelişen bir olay. Bize geldiğinde hem pelviste kanı vardı, hem o bölgede kitlesel bir lezyon vardı. Biz kitlesel lezyonu ameliyatla açtığımızda gördük. Mide arka duvarını besleyen dalakla arasında posterior gastrik arterden kanamanın olduğunu gördük. Videosunu çekmeye çalıştık ama derindi. Biz de ilk defa rastladık. 30 yıllık cerrahım ilk defa gördüm."

Ameliyat sırasında damarı bağladıklarını, karın içini yıkayıp temizlediklerini anlatan Er, hastanın sağlığa kavuşmasından duydukları mutluluğu dile getirdi.

"ÖLÜMDEN DÖNDÜM"

Meryem Akkaynak ise arkadaşlarıyla çok mutlu bir gün geçirdiğini, misafirlerini uğurladıktan sonra saat 18.00 sıralarında aniden kusmaya başladığını söyledi.

"Yemeği fazla kaçırmış olabileceğini" düşündüğünü aktaran Akkaynak, "Önce kustum. Sonra daha önce hiç hissetmediğim bir karın ağrısı başladı. Otururken fenalaştım, bayıldım. Ayıldıktan sonra tekrar fenalaştım. Hastaneye kaldırmışlar, ameliyat odum. Çok şükür sağlığıma kavuştum. Doktorlarıma çok teşekkür ediyorum. Onların teşhisi, erken müdahalesi sayesinde kurtuldum.  Mucize eseri yaşadığım için çok mutluyum." diye konuştu.

YORUMLAR

ETİKETLER
acile kaldırıldı
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.