Yaşam

Tuvalet kâğıdı tarih oluyor!

10:52 05 Mart 2014
Tuvalet kâğıdı tarih oluyor!

Teknoloji geliştikçe günlük yaşamda kullanılan birçok şey de gelişiyor; farklılaşıyor. Tuvaletler de bu değişimden nasibini alarak daha konforlu; daha çevreci hale geliyor.

Merkezi ABD’nin San Francisco kentinde olan “Brondell” adlı şirket, kullanıcılarına sıcak su sistemiyle duş alırcasına temizlenme şansı veren klozet tasarladı.

Ödül alan “Brondell Swash 1000 Geliştirilmiş Bide Klozeti” adlı klozet, kullanıcısına sadece koku gidermesi, bakterilerle teması engellemesi gibi konforlar sunmuyor; aynı zamanda ekolojik olarak tasarlanmış.

TUVALET KAĞIDIĞININ TARİHÇESİ

14. yüzyılda ilk kez Çin'de üretilen tuvalet kâğıdı insanlık tarihi için büyük bir buluş olarak nitelendiriliyor.
Gala'nın yaptığı araştırma sonuçları tuvalet kâğıdının tarihçesi hakkında ilgi çekici verileri ortaya koyuyor. Ağaç yaprakları, gazete kâğıtları ve hatta koyunyününün tuvalet kâğıdının yerini tuttuğu dönemlerde keşfedilen ilk fabrika üretimi tuvalet kâğıdı 1857 yılında Joseph Cattey tarafından Amerika'da piyasaya sunuldu.
Gala'nın araştırmasında tuvalet kâğıdı icat edilmeden bazı ülkelerin tercihleri; "Amerika: gazete kâğıdı, sears kataloğu, midye kabuğu ve mısır koçanı, İngiltere: Koyunyünü, Hawai: Hindistan cevizi yaprağı, İngiliz Lordları: Kitap sayfaları, Fransız Burjuvalar: Dantel, Eskimolar: Kar ve tundra bitki yaprakları, Eski Roma: Tuzlu suya batırılmış ucunda sünger olan bir çubuk (halka açık tuvaletlerde), Eski Roma: Yün ve gülsuyu (zengin kesim), Hindistan ve Türkiye: Su" şeklinde sıralandı.
Tuvalet kâğıdının farklı kullanım alanları 1990–1991 yıllarında devam eden Çöl Fırtınası Harekâtı sırasında Amerikan Askerleri Suudi Arabistan'daki tankları tuvalet kâğıdı ile kamufle etti. Tuvalet kâğıdı aynı zamanda günümüzde paketleme, gözlük sileceği, mendil, saç yapımı, makyaj temizleme ve klozet kapak örtüsü olarak kullanılıyor. Bir diğer ilginç sonuca göre Pentagon günde 666 rulo tuvalet kâğıdı harcadı.
Tüm dünyada tuvalet kâğıdında en çok tercih edilen renk olarak ilk sırada yer alan beyazı pembe ve mavi takip ediyor.
Dünyada Kuzey Amerika yılda 24 kilo ile kişi başına düşen tuvalet kâğıdı tüketiminde ile ilk sırada yer alıyor. Kuzey Amerika'yı takip eden diğer ülkeler ise Batı Avrupa, Japonya, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Çin.
Türkiye ise toplam nüfusun yaklaşık olarak yüzde 8'i tuvalet kâğıdı kullanıyor. Buna göre Türkiye'de her 100 evden 24'ü tuvalet kâğıdı tüketiyor. İslam ülkelerine bakıldığında Tunus'un ardından Türkiye 7. sırada yer alıyor. İslam ülkelerinde ise ilk sırada yer alan ülke Lübnan. Türkiye, en çok İsrail'e tuvalet kâğıdı ihraç ediyor.
Dünyada perakende tuvalet kâğıdı satışları 2004 yılında Euromonitor tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre perakende satışta Batı ve Doğu Avrupa'da tuvalet kâğıdı satışlarında artış gözleniyor. 1998 yılından 2003 yılına kadar olan dünyada tuvalet kâğıtları perakende satışları konusunda elde edilen artış Batı ve Doğu Avrupa'da tuvalet kâğıdı kullanımının yaygınlığını da ortaya koyuyor.
Dünyada tuvalet kâğıdı ihracatı Almanya, Amerika Birleşik Devletler, İtalya, Fransa ve Kanada dünya ihracatında sırasıyla en büyük paya sahip ülkeler arasında yer alıyor.
Türkiye'de tuvalet kâğıdında Toprak Kâğıt önemli bir yer tutuyor. 1981'den beri Türkiye'de temizlik kâğıdı üretim sektöründe hizmet vermekte olan Toprak Kâğıt, Gala, Nova ve Roza tuvalet kâğıdı markalarını üretiyor. Toprak Kâğıt’ın ihraç ettiği ülkeler arasında Yunanistan, KKTC, Türkiye Cumhuriyetleri, Ukrayna, Cezayir, Bulgaristan, Romanya, Ürdün ve Fas yer alıyor.

YORUMLAR

“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.