25.01.2017
28 o
Vaktin çıkmasına kaldı
  • İmsak 12:15
  • Güneş 12:16
  • Öğle 12:17
  • İkindi 12:18
  • Akşam 12:19
  • Yatsı 12:20

Kedi gibi miyavlıyor!

Eskişehir'de dünyaya gelen 5 aylık Zeynep bebek, çok nadir görülen "Kedi Miyavlaması Sendromu"yla yaşama tutunmaya çalışıyor

Eklenme Tarihi : 12.01.2017 13:45 Düzenlenme Tarihi : 12.01.2017 13:48

Dünyada 50 bin kişide bir görülen "Kedi Miyavlaması Sendromu" Zeynep bebeği buldu. Zeynep Erdoğan'ın ailesi, tedavisi bilinmeyen kedi miyavlaması sendromu karşısında çaresiz kaldı. Yemek ve uyku düzeni bozukluğu yaşayan, gelişimi yavaş olan, ağlarken de kedi gibi ses çıkaran Zeynep bebeğin ailesi, bir aydır Sağlık Bakanlığı'ndan gerekli raporu almak için çaba gösteriyor.

Fabrika işçisi baba Mehmet Erdoğan (33), bebeklerinin anne karnındayken yapılan üçlü tarama testinde el ve ayak parmaklarının büyük olduğunu öğrendiklerini belirterek doğuma kadar herhangi bir problem yaşamadıklarını, doktorların bebeğin parmak uzunluğunu soya çekim olarak adlandırdıklarını söyledi.

Erdoğan, erken doğumla dünyaya gelen kızlarının zayıf olmasının nedenini erken doğuma ve yeterli beslenememesine bağladıklarını ifade ederek "Bir zaman sonra evde beslenmesini tam olarak gerçekleştiremediğimiz için panik yapıp birkaç kez doğumun gerçekleştiği hastanenin acil servisine götürdük. Doktorlar bebeğimizin zayıf olmasını anne sütü alamamasına bağladı ve zamanla düzeleceğini söyledi. Fakat öğrendik ki çocuğumuzun hastalığı başkaymış" dedi.

AĞLAMA SESİNİ DUYUNCA ŞÜPHELENDİ

Zeynep bebeği son olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi yolu aradıklarını aktaran Erdoğan, şöyle konuştu:

"Zeynep'in 2 aylıkken kalbinde büyük bir delik olduğunu öğrendiğimizde yıkıldık. ESOGÜ Tıp Fakültesi'ne tedavi için gittiğimizde kardiyoloji uzmanı doktorumuz, Zeynep'i nöroloji bölümünün de görmesini istedi. Kalp tedavisi esnasında Zeynep ağlayınca sesi duyan doktorumuz oradaki bir başka doktor arkadaşı odaya çağırdı. Gelen doktor da genetik uzmanıymış. Yaptıkları araştırmalar ve incelemeler neticesinde Zeynep'e 'Kedi Miyavlaması Sendromu' teşhisi kondu. Şimdi gecemiz de gündüzümüz de Zeynep. Onun iyi olabilmesi için mücadele veriyorum."

KEDİ MİYAVLAMASI SENDROMU NEDİR?
 
ESOGÜ Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Yarar, "Kedi miyavlaması sendromu"nun 5. kromozomun kısa kolunun bir parçasının kaybıyla ilişkili genetik düzensizlikle ilgili olabildiğini belirtere  şöyle dedi:

"Yaklaşık 50 bin bireyde bir görülen hastalık. Vakaların yüzde 85'i sebebi kendiliğinden gelişen hasarlar sonucu oluşurken yüzde 15'i ailesel kromozom anomalileriyle ilişkilidir." 

TİZ VE YÜKSEK SESLE AĞLIYOR

Hastalarda düşük doğum ağırlığı, büyüme geriliği ve kedi miyavlamasına benzer şekilde tiz ve yüksek sesli ağlama belirtilerinin görüldüğünü aktaran Yarar, "Bu hastalarda zeka geriliği, uyku problemleri, gevşek kaslar, beslenme problemleri, reflü, salya akması, kabızlık, yuvarlak yüz, birbirinden uzak yerleşimli gözler, şaşılık gibi durumlar gözlenmektedir. Hastaların gelişimlerinin devamlılığı için fizik tedavi ve rehabilitasyona ihtiyaçları var. Hastalığı tamamen iyileştirebilecek bilinen bir tedavi yok. Bunun yanı sıra hastaların gelişimi sırasında çok sayıda bölüm tarafından takibin yapılması gerekir" diye konuştu.

Etiketler: çoşkun yarar
Kaynak: AA
250
  • Rabbim sifalar versin, yavruya ve ailesine sabirlar dilerim. Insan hic bilmedigi birisi icin bile uzuluyor, anne babasinin durumu kimbilir nasildir.Allahim bu aileye acil sifalar ve dayanabilmeleri icin bol sabir versin insallah

  • Allah ım acil şifalar versin

  • rabbim acil şifalar verip sağlıklı olur inşallah rabbim yardımcıları olsun

  • Allah cc acil şifalar versin inşaallah. Anasına babasına bağışlasın amin

Ajans Haberleri

Ülke, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Ajanslar