23.01.2017
28 o
Vaktin çıkmasına kaldı
 • İmsak 12:15
 • Güneş 12:16
 • Öğle 12:17
 • İkindi 12:18
 • Akşam 12:19
 • Yatsı 12:20

Fedakar baba o aletleri bakın nasıl yaptı

Niğde’de yaşayan Serebral Palsi hastası Ali İhsan Çakmak, babasının kendi imkanlarıyla yaptığı fizik tedavi aletleriyle hayata tutunuyor.İşsiz baba Furkan Çakmak; ‘’Oğlum Hollanda’da 200 bin Euro’ya tedavi olabilir ama imkanımız yok’’

Eklenme Tarihi : 09.01.2017 16:08 Düzenlenme Tarihi : 09.01.2017 16:52

 Aşağı kayabaşı mahallesinde bir apartmanda yaşayan Furkan Çakmak (40), hastalıktan dolayı doğuştan yürüme yetisi olmayan ve konuşma zorluğu çeken 8 yaşında ki oğlu Ali İhsan için evinin bir odasına tahta ve demirden yaptığı fizik tedavi aletleriyle oğlunu hayata bağlıyor.

Baba Çakmak yaptığı açıklamada, oğlunun hastalığının yurtdışında tedavisinin olduğunu ancak maddi imkansızlıklardan dolayı tedaviyi gerçekleştiremediklerini söyledi.

Oğlunun 19 saat gecikmeli doğduğunu dile getiren baba Çakmak; ”Doğduğundan beri tedavisiyle uğraşıyoruz. 4 yaşına kadar elimizden geldiğince tedavi masraflarını karşıladık ama daha sonra karşılayamaz hale geldik. Durumumuzu BİMER’e, CİMER’e defalarca yazdık, bazı bakanlara ve vekillere de ulaşmaya çalıştık ancak bir sonuç elde edemedik.” İfadelerini kullandı.

 Baba Çakmak, Temmuz ayında beri işsiz olduğunu belirterek,”Çocuğumun tedavisi için Hollanda’nın Roterdam şehrinde Erasmus Üniversitesi ile görüştüm. Orada tedavi edebileceklerini söylediler ancak maddi durum ve referans mektubu istediler Türkiye’den ama bunun içinde bir girişim olmadı. Çözümsüz çaresiz kaldık. Tedavi bedeli geçen sene 200 bin Euro’ydu. Sağlık uygulama tebliğinde Türkiye’de tedavisi edilebilir yazdığı için devlet karşılamıyor ve yurt dışına sevkini yapmıyor.” şeklinde konuştu.

  Kendi imkanlarıyla çocuğunu iyileştirmek için aletler yaptığını söyleyen baba Çakmak, “ Fizik Tedavi Merkezlerini gezdim. Cihazları devlet karşılamadığı için kendim yaptım. Ama bizim yaptığımız fizik tedaviler, profesyonel bir fizik tedavi ile bir olmuyor. Götürmediğimiz yer, harcamadığımız para kalmadı. İyi bir fizik tedavi alsa iyileşme şansıda çok yüksek.” dedi. Ali İhsan Çakmak ise, yürümek, koşmak istediğini, okula gidip arkadaş edinmeyi, ve bir öğretmenin olmasını istediğini söyledi.
 

Kaynak: Milliyet
250
 • Helal olsun valla, gerçek babalık işte...

 • Bir babanın imtihanı. Allah kimseyi evladıyla imtihan etmesin derler ya

 • Fedakar, cefakar abim :-( bende bir babayım inanın böyle durumları gördükçe çok üzülüyorum. Bende şimdi durumunuzu twitter dan sayın Cumhurbaşkanımıza yazdım. Bir umut. İnşallah hem iş imkanı bulur hemde sevgili yavrucağınızagüzelbirgelecekolur.(amin

 • Hollanda da kök hücre tedavisiyle çip takıldığını duymuştum not: fizyoterapist değilim

 • cerabral palsy nin hollandadaki tedavisini bana yazın da öğreneyim bi de 200 bin euroymuş Not : ben fizyoterapistim

Ajans Haberleri

Ülke, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Ajanslar