21.02.2017
28 o
Vaktin çıkmasına kaldı
  • İmsak 12:15
  • Güneş 12:16
  • Öğle 12:17
  • İkindi 12:18
  • Akşam 12:19
  • Yatsı 12:20

Mac kullananlar bu e-postaya dikkat!

MacOS sistemlerini yavaşlattığı hatta çökmesine sebep olan zararlı bir e posta yollandığı bilgisayarınızın yavaşlamasına hatta çökmesine yol açıyor.

Eklenme Tarihi : 11.01.2017 09:50

Eposta uygulamanızı durmaksızın "yeni eposta oluşturmaya" zorlayarak Mac'inizi yavaşlatan ve durma noktasına getiren yeni bir zararlı ortaya çıktı.

Malwarebytes Labs ve güvenlik araştırmacısı @TheWack0lian tarafından analiz edilen zararlının etkin hale gelebilmesi için macOS'un eski bir sürümünde özel hazırlanmış bir web sitesini ziyaret etmeniz yeterli. Safari ve Mail uygulamasındaki açıklardan faydalanan zararlı, aynı anda birden çok eposta taslağı açıyor ve bu şekilde bilgisayarın belleğini tüketiyor. Bu durum bilgisayarın bir süre sonra donmasına yol açıyor.

Bir başka zararlı ise iTunes'u açıyor ancak zararlının amacı tam olarak bilinmiyor. Araştırmacılara göre macOS'un en son sürümünü (10.12.2) kullananlar, açıktan etkilenmiyor. Yani aslında Apple, açığı onarmış bulunuyor.

Malwarebytes Labs'in belirttiği gibi benzer bir açık, Windows'lu cihazlardaki Google Chrome web tarayıcısında ortaya çıkmıştı. Kullanıcı, bu açık yoluyla gösterilen uyarı kutucuğunu kapatmaya çalıştığında tarayıcı donuyor ve sisteme virüs bulaştığını söylüyordu.

Zararlı kodların dean.jones9875@gmail.com ve amannn.2917@gmail.com adreslerinden geldiği söyleniyor. Bu noktada özellikle şüpheli kişilerden gelen epostalardaki ek dosyaları ve bağlantıları açmamanız öneriliyor.

Etiketler: ios,e posta
Kaynak: Hürriyet
250

Ajans Haberleri

Ülke, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Ajanslar