Teknoloji

12500 dolarlık klozette kurutma ve parfüm hizmeti

07:47 10 Ocak 2017
12500 dolarlık klozette kurutma ve parfüm hizmeti

Tuvalete giriyorsunuz; oturağı ısınmış ve tuvalet kâğıdı yok, bir kumanda duruyor sadece. 12 bin 500 bin dolarınız varsa klozet yıkıyor, kurutuyor, parfümlüyor

Japonya’da tasarlanan bu tuvalette yıkama ve kurutma imkânı da var. Kumandaya basınca küçük bir boru çıkıp farklı açılardan ve farklı hızda su püskürtüyor ve ardından sıcak hava üfleyerek kurutuyor. Ayrıca sensörler sizi hissederek deodorant kokusu yayıyor. Kalktığınızda kapak kapanıyor ve sifon otomatik olarak çekiliyor. Sonra da ultraviyole ışınla tuvalet temizleniyor.

Bu Japon yapımı Toto Actilite marka tuvaletin fiyatı 12.500 dolar. Şimdilik süper zenginlere yönelik gibi görülen bu ileri teknoloji ürünü, bir gün dünyanın her yerine hijyenik tuvalet olarak yayılabilir. Sifondaki su elektrolize olduğu için bakterileri öldürüyor. İşiniz bitip oturaktan kalktığınızda tuvaletin kapağı otomatik kapanıyor ve yaydığı ultraviyole ışınla tuvaletin içinde çözünebilir olan her şey temizlenmiş oluyor. Benzer özelliklere sahip ama daha ucuz (5000 dolar) Lixil Satis marka tuvaletler de Japon yapımı.

Bluetoothla bağırsak kontrolü

Akıllı telefona yükleyeceğiniz bir program ve bluetooth bağlantısıyla tuvaleti kontrol edebiliyor, tuvalete her gidişinizin kaydını tutarak bağırsaklarınızın ne kadar iyi çalıştığını gözlemleyebiliyorsunuz. Toto ve Lixil Japonya’da oldukça popüler markalar. Japon evlerinin yüzde 80’inde ısıtmalı yıkama sistemi olan tuvaletler var. Fakat Avrupa’da bu alışkanlık henüz gelişmiş değil. Buna rağmen Toto uluslararası planda 40 milyon adet yıkamalı tuvalet satışı yaptığını söylüyor. Bunların fiyatı 1900 dolardan başlıyor. Zenginlerin yanı sıra lüks oteller ve restoranlar satın almış daha çok.

YORUMLAR

ETİKETLER
parfüm klozet
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.