Teknoloji

Yanındayken bile kuş olduğu anlaşılamayan drone

00:15 10 Ocak 2017 2 Yorum Var
Yanındayken bile kuş olduğu anlaşılamayan drone

Uzaktan ve hatta belki yakından rahatça kuş olduğunu düşünebileceğiniz drone, hava yollarında işe başlıyor.

Pek bilinmez ama hava yolu şirketleri, pistlerin ve uçakların temizliği için küçük bir servet harcarlar. Pistleri kirleten başlıca canlılar-elbette insan dışında- kuşlardır. Clear Flight Solutions'un geliştirdiği Robird, bu soruna çözüm getirmek amacıyla üretilmiş. Garip ve hatta ürkütücü görünen drone'un amacı, havada gezinip kuşları korkutarak kaçırmak.

Projenin perde arkasındaki mühendislerden Wessel Straatman, durumu şöyle özetliyor: "Teori çok basit. Kuşlar, kendisini avlayacak yırtıcıları tanır. Robird, kendini gösterdiğinde, diğer kuşlar tehlikenin sinyalini alacak ve bu durumlarda hep yaptıklarını yapacak, yani kaçacaklar."

Robird, yırtıcı kuşları taklit etmek üzere geliştirilmiş. Yani karşılaştığınız robot, kanat çırpma hareketini taklit ediyor. Bataryaları klasik dronelar'a göre çok daha uzun süre dayanabiliyor.

Yapımcı şirket, üretilecek şahin drone'ların satılmayacağını ve kiralanacağını açıklıyor. Günlük kiralama fiyatının 1000-1500 dolar arasında değişeceği açıklandı. 

YORUMLAR

2 Yorum Var
  • can 1 yıl önce Şikayet Et
    başlık yanlış olmuş sanki
    Cevapla İlk beğenen sen ol
  • Doğruya Doğru 1 yıl önce Şikayet Et
    Satılmayacakmış, kiralıkmış, mış mış. Şımartın bakalım savaş suçlularını
    Cevapla İlk beğenen sen ol
ETİKETLER
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.