Röportaj

Merve Otçeken'den yetişkinlere 'Küçük Prens'

16:20 31 Ekim 2016
Merve Otçeken'den yetişkinlere 'Küçük Prens'

Uzman Psikolog Merve Otçeken, kaleme aldığı Küçük Prens'i Okuma Rehberi'ni ulke.com.tr'ye anlattı

İlkay Yaprak'ın haberi


Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry'nin dünya çapındaki romanı Küçük Prens, Türkiye'de de yıllardır çok satanlar listesinin başında yer alıyor.

Yaygın biçimde 'çocuk kitabı' olarak bilinen Küçük Prens, büyüklerin dünyasında da çok önemli duygulara temas ediyor. Hayatı zenginleştirecek özel bir anlatıma sahip olan küçük Prens yıllar sonra Tuti Kitap etiketiyle farklı bir bakış açısıyla yeniden yayınlandı.

Büyüklerin bakış açısı ile küçüklerin hayal dünyasını harmanlayarak 'farklı dünyalar'dan verdiği öğütlerle bir kült haline gelen Küçük Prens'i ve öğütlerini Uzman Psikolog Merve Otçeken ile konuştuk. 

- Tüm dünyada en çok sevilen kitaplardan birine ‘okuma rehberi’ yazarken çekindiniz mi?

Küçük Prens Okuma Rehberi benim nasip olduğuna çok şükrettiğim bir projedir. On bie yaşımdan bu yana çok sevdiğim bir kitabı, mesleğimin de verdiği opsiyon ile ilk kitabım olarak piyasaya çıkıyor olması benim için çok önemli. Bu birikimin sonucunda, herkesin beğendiği bu kitap bir ay gibi kısa bir sürede okuyucu ile buluştu. 

Küçük Prens’in çok çocuk kitabı haline sınırlandırılmış halinin dışında, derinliğini ve her okuyanın idrak kapasitesi, seviyesi ile bağlantılı olarak anlayacağını daha fazla belirtmeye çalıştık. Uzmanlığım yani bireysel terapi yapan tarafım, içsel yolculuğa önem veren tarafım ile tasavvufi alt yapımın anlattığı bir eser oldu Küçük Prens Okuma Rehberi. Kitaptaki kahramanların, günlük hayattaki yansımaları “hangi ego parçana, içsel parçalarına dokunuyor lütfen buna samimiyetle bak” demek isteyen Küçük Prens’in istediği samimiyet ve derinlemesine bağ kurmayı göstermeye çalıştım. Esas mesaj, insanın kendine vermesi gereken emek. 

- Bu derinliği günlük hayatımızda önemsemediğimizde neler kaybediyoruz?

Ruhumuzu! Ruh-inanç ve beden bütünlüğünü önemsiyorum. Burada ruh; dünyada varoluş amacımızı kapsayan bir bütün. Zihin, bu varoluş amacını nasıl en pratik biçimde uygulayacağımızın yol haritası. Beden ise aldığı bu mesajları birleştirerek aksiyona geçen kısım.

taksim kalabalık ile ilgili görsel sonucu
Günümüzde sistem olarak zihinle yaşayıp ruhu anlamaya çalışıyoruz. Fakat kitap bize, ‘kendi ruhuna tahammülün olursa, insana da tahammülün olur’u öğretiyor. Şu an insanların yaşadığı en büyük zorluk da bu, kendi ruhlarına tahammülü olmadığı için insanlar da birbirlerine çok çabuk öfkelenip ötekileştiriyorlar. Oysa ki, kendi yapabileceklerinin sınırlarını iyi çizmek ve ruhuna uygun yaşanmak kabaran nefretin önüne geçecek. Ben de kendimi ‘kamusal bir can’ olarak görüyorum ve kimi zaman yazdığım kitapla, kimi zaman terapilerle kimi zaman da sosyal hizmetler ile insanlara ulaşmaya çalışıyorum. 

- Biz psikolog ve psikiyatrlardan genellikle kalıp cümleler duyuyoruz ve bu kalıpların bir kısmı sizin kitabınızın reçeteler kısmında da yer alıyor. Burada, ‘ol, yap, düşün’ gibi kalıpların okuyucu üzerinde etkileyici olacağını düşünüyor musunuz?

Burada, eğitimde de kriter kabul edilen hazırbulunuşluğu önemsiyorum. Çünkü, herhangi bir ihtiyaca binaen kitabın bu kısmını okuyan kişinin, kendisinde ihtiyaç duyduğu kısmı cımbızlayıp alacağını biliyorum. Çünkü bu cümlelerin her biri, kişilerin bilinçlerinden ziyade, bilinçaltlarına hitap edecek biçimde tek tek irdelendi ve bu reçete oluşturuldu. Küçük Prens ise, Okuma Rehberi’nden çok daha öncesinde, bunları yazan Merve’yi kendine getirdi. 

YORUMLAR

“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.