Medya

'O çocuğu ekranda titrerken görmek beni yıktı'

10:59 02 Aralık 2016 5 Yorum Var
'O çocuğu ekranda titrerken görmek beni yıktı'

Bir döneme sesiyle, ekranıyla, haberciliğiyle damga vuran ve 12 Eylül 1980 askeri darbe bildirisini okuyarak akıllara kazınan TRT eski spikeri Mesut Mertcan, konuştu.

Bir dönemin haberciliği onda vücut buldu, bir döneme damga vurdu. Berrak sesiyle TRT’den her akşam evlere konuk oldu. Evlerin siyah beyaz ekranlarında renkli baş konuğuydu.   Mesut Mertcan. Güzel yürekli şiir okuyan berrak ses. Hey gidi TRT’nin o günleri…

“O ÇOCUĞU EKRANDA TİR TİR TİTRERKEN GÖRMEK BENİ YIKTI”

12 Eylül’e girdiniz ben de o zaman 15 Temmuz’a gireyim. Çünkü sizin o dönem yaşadığınızı çok yakın bir zamanda yine TRT spikeri Tijen Karaş yaşadı. İzlediğinizde nasıl duygulara kapıldınız. O anı tekrar yaşadınız mı, yani bir dejavu hali oldu mu?

Çok üzüldüm. Şöyle bir o günlere gidip geldim. O çocuk bunu hak etmedi. Serçe gibi ekranda tir tir titriyordu, kadınlar zaten ürkektir. İçim acıdı. Hak etmedi bunu. Bütün bunlar FETÖ ve çetesinden kaynaklandı. İhtilallerin övülecek bir tarafı yoktur ama 15 Temmuz akşamına göre biz 12 Eylül’de çok daha iyiydik. İhtilal al birini vur ötekini, demokrasinin geriye gitmesi, kim iyi der ki? Ama bizim dönemimizde bize çok kibar davrandılar, kurşun bile atılmadı. Ama bunlar ne yaptılar tam bir vandallık sergilediler? Benim yaşadığım o dönemde her şey saygı içerisindeydi. Halka ateş açan tanklar yoktu. Ben onlara TSK'nın bağrından çıkan asker demiyorum. Bunlar eğer halka ateş açmışlarsa, benim Cumhurbaşkanımın mekanına, külliyesine ateş açmışlarsa, TBMM'ye demokrasinin simgesi ateş açmışlarsa ben bunların TSK'nın bağrından çıktığına inanmıyorum; bunlar olsa olsa uzaktan kumandalı kurşun asker. Türkiye'de darbe girişimi yapılıyor, hükümet değişiyor ve siz onu okuyorsunuz, duyuruyorsunuz. Onun bir heyecanı var. O heyecan anlatılmaz yaşanır. Onun (Tijen Karaş), ruhsal durumunu çok iyi anlıyorum. Üstelik kadın başına. Asker geliyor, silahla gidiyor. Böyle şey olmaz ya. Bunlar asker değil. Bunlar sayın başbakanın söylediği gibi, asker kılığına girmiş teröristler; Türkiye'yi karıştırmak isteyenler.

“SUDAN ÇIKMIŞ BALIK GİBİYDİM, KORKUYORDUM”

Siz 12 Eylül’de o bildiriyi okuduğunuzda ne hissetmiştiniz?

Korkuyordum.  Feci bir korku vardı. Değişen bir dönem var ve bunu size okutuyorlar. Başka bir yere gidiyor ülke… Ve emir komuta zincirinde yapılan bir darbe söz konusuydu. Böyle bir olayda birileri ayaklansa ilk hedef susturmak için radyoydu ve çok korku yaşadım. Bildiriyi okurken zaten sudan çıkmış balık gibiydim. Ama 2-3 bildiriden sonra rahatladım. Subaylar, askerler çok iyi davrandı. Ama bizler o günden sonra 50 sene geriye gittik.

“BOLCA KÜFÜR YEDİM, 12 EYLÜL’ÜN BROZANCIBAŞISI DEMELERİ BENİ HEP SARSTI”

O bildiriyi okuduktan sonra hayatınızda ve TRT’de ne değişti?

Hayatımda çok fazla bir şey değişmedi sadece bol bol küfür işittim niye o bildiriyi okudun diye.  Hatta en zorumda giden de 12 Eylül’ün brozancıbaşısı demeleriydi. Yav adamlar bize onu zorla okutuyor, kim o bildiriyi okumak ister ki ben de isteyeyim. Beni seçmişler. O dönemde bir korgenerale bile karşı gelmeniz imkânsızdı. Ben okudum, görevimi yaptım. Ben olmasam bir başkası okuyacaktı. Ondan sonra okuduğum o idam haberleri beni yaşlandırdı. Ben ov tür haberleri sevmem, ölümlü haberlerden hep kaçardım ama arkadaşlarımın bile ölüm haberlerini okumak zorunda kaldım. Kendimi hep tuttum tutmaya çalıştım.

“SENİ SEÇTİK DEDİLER VE İŞTE O AN ANLADIM”

Nasıl bir gündü o gün sizin için. Bildiri okuyacağınız gün her şey nasıl başladı?

Zor yerlere götürüyorsun beni. O zamanlar televizyon siyah beyazdı. Şimdi televizyon renkli ben siyah beyazım. 11 Eylül 1980 Perşembe günü Türkiye radyolarında ben 23 bültenini okudum. Bülten 15 dakika sürdü bitince evime geldim. Zaten ertesi gün izinliydim. Yemek yiyeceğim sırada telefonum çaldı. Arayan haberlerden sorumlu genel müdür yardımcısı Muammer Yaşar Bostancı'ydı. Evime gelmek istediklerini söylediler. Çok ilginçti ve dolayısıyla şaşırdım. alışılmış bir şey değildi beni o saatte arayıp evime gelmek isteme talepleri. Daha sonra bu talepten vazgeçtiler. Muammer bey ikinci kez aradı ve bir araba göndereceklerini ve kendilerinin bulundukları yere gelmemin daha uygun olacağını söyledi. Bir süre sonra televizyon haberler müdürü Özden Vardar geldi. Bu arada o zamanki eşimle aram iyi değildi. Parçalı bulutluydu. Şöyle düşündüm. Doğan bey ve Muammer bey bir gazinodalar. Bir misafirleri var. Beni sahneye çıkartacaklar. Şiir okutacaklar. Fıkra anlattıracaklar diye düşündüm. Takım elbise giyeyim mi? diye sordum. 'Giy' dedi. Tıraş olayım mı? 'Ol' dedi. Televizyon haberler müdürü Özden Vardar geldi. 'Hazır mısın Mesut?' dedi. 'Hazırım' dedim. Eşim pencereden baktı 'askeri bir araba var' dedi. Genel müdür tabiî ki bir paşa ile beraberdir diye düşündüm. Taksi durağından araba gönderecek hali yok. Arabaya bindim. 'Özden abi hayırola!' dedim. 'Ya bir organizasyon konusu var. Bir kadro yükseltme olayı var. Seninle görüşmek istiyorlar. Kavaklıdere'de bir yere gittik. Arkada da iki tane asker var. 'Nereden geliyorsunuz?' diye sordum şoföre 'Genelkurmay'dan' dedi. Ben bir gazinoya gideceğimi zannediyordum. Belki bir paşanın çocuğunun düğünü var diye düşündüm. Genelkurmay'a geldik. Bir odaya aldılar bizi. İçeride general dolu. Fikret Küpeli paşa hiç unutmuyorum. 'Hoş geldin Mesut' dedi. 'Ya Mesut bu kez bildiriyi bir askerin okumasını istemedik. Seni seçtik. Mesut'a bildiriyi verin' dedi ve elime bildiri geldi. Milli Güvenlik Konseyi'nin bir numaralı bildirisi. 'Yüce Türk milleti' diye başlıyordu. İşte ben o zaman anladım darbe var. Oradan Sıhhiye inzibat karakoluna gittik. Çok iyi ağırlanıyoruz ama pastalar limonatalar. Bir süre sonra TRT Ankara radyosu önüne geldik. Radyonun önü tanklarla çevrili. Servet Bilgi paşa arkamızdan geldi. 'Arkadaşlar nasılsınız' Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koydu. Telefon olmayan bir odada istirahatınıza bakın' dedi. Göstereceğiniz anlayıştan dolayı teşekkür ediyorum. Saat 4'e 5 kala İstiklal Marşı. Ardından ben girdim ve birinci bildiriyi okudum. Subaylar, sarıldılar hayırlı uğurlu olsun.

“O BİLDİRİ HAYATIMI DEĞİŞTİRDİ, MAHVETTİ BENİ”

Peki ya sonra?

"Bildirinin ertesi gün ben bir espri yaptım. Beni evden o kadar güzel aldılar ki gazinoya gideceğim diye kafayı çektim gittim. Kendimi Genelkurmay'da buldum. Fakat benim yaptığım bu espri saptırıldı. Bir söz vardır, 'bülbülün çektiği dilindendir' 'Mesut Mercan 12 Eylül bildirisini sarhoş okudu' Ardından bildiriyi niye okudun' diye çok eleştiri aldım. Bu kadar ucuz kahramanlık var mı? Ordu yönetime el koyuyor. O zaman bir tuğgeneralin bir tümgeneralin emrine karşı gelme hakkı bile yok. Emir komuta zinciri içinde yapılıyor. Ben bir devlet memuruyum. Bunlar ucuz eleştiriler. Bir süre ben bocaladım. O dönemde de Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesiydim. Ben darbelere karşı bir insanım. Demokrasi aşığı bir insanım. Saçımla beraber anılarım da yaşlanıyor artık. Çünkü bir darbe demokrasiyi 50 sene geriye götürüyor. Ekonomiyi toplumu geriye götürüyor

“CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN ÇOK İYİ ÇALIŞIYOR”

O günle bugün çok mu değişti, arada büyük farklar var mı?

Her şey değişti ama demokrasi yaşıyor hala. Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın başkanımız iyi çalışıyor. Beğenilmeyecek bir tarafları yok.
Basını özgür buluyor musunuz şu an?
Özgür görünüyorlar o kadar.

YORUMLAR

5 Yorum Var
 • Dulqarnein 11 ay önce Şikayet Et
  ALLAH ASKINA 200 DEN FAZLA SEHID VERDIK VE 2 BIN GAZI, LUTFEN ! NEDEN BU MAVI CEKETLI "KADIN" O DARBE GIRISIM MESAJ VERMEDEN ONCE ELLERIYLE "OK" HAREKATI YAPTI? NEDEN?
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Dulqarnein 11 ay önce Şikayet Et
  NEDEN BU MAVI CEKETLI "KADIN" DARBE GIRISIM MESAJ ÖNCEDEN IKI ELIYLE "OK" HAREKAT YAPTI ?! NEDEN?
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Raşit KARABULUT 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu darbe kötü bundan önceki iyi öylemi madem bu kadar iyiler şerefliler bildiriyi kendi isteğinizle okudunuz o zaman darbeyi yapanlar masum gösterilmeye çalışılmasın.Halkın sokaklarından caddelerinden mahallesinden tank geçirmek silahlı asker dolaştırmak dışarıya çıkamazsın demek bize karşı gelirsen bu silahları size karşı kullanırız demektir sizin demenize göre bize blöf yaptılar bzde yedik yazık bu milletimizi kandırmayın eğer vatandaşımız o zmanda karşı gelseydi bundan fazlasının olacağından hiç şüpheniz olmasındı..
  Cevapla
 • Raşit karabulut 1 yıl önce Şikayet Et
  O zamanki yapılan askeri darbe sanki masummuş gibi gösterilmeye çalışılmış siz bildiriyi kendi isteğinizle okudunuz o zaman madem bu kadar iyi niyetlilerse vatandaşın yolundan sokağından mahallesinden tank yürütmek tehtid etmek ve o silahları göstermek bana karşı gelirsen bunları kullanıcam demektir vatandaşımız karşı çıksaydı bundan daha kötü şeylerin yaşanacağından hiç şüpheniz olmasın.
  Cevapla
 • abdullah kul izmir 1 yıl önce Şikayet Et
  mesut abi doğru söylüyon fakat o dönem bir askerden korkup-ürken-kaçan vatandaş vardı şimdi vatandaş polisten-subaydan-generalden-korkmuyor.sivile cesaret geldi.askerin-polisin sivili ezmesi engellendi.
  Cevapla
ETİKETLER
tijen karaj
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.