Medya

Ünlü sanatçıdan şok Hilmi Topaloğlu itirafı!

11:46 13 Ekim 2016
Ünlü sanatçıdan şok Hilmi Topaloğlu itirafı!

Klasik Türk müziği sanatçısı Eda Karaytuğ PrestiJ müziğin sahibi rahmetli Hilmi Topaloğlu'nun müthiş teklifini ve neden kabul etmediğini Ulke.com.tr'ye açıkladı...

Nusret Odabaş'ın haberi

Eda Karaytuğ'dan samimi itiraf. Klasik Türk müziği sanatçısı Eda Karaytuğ bir dönem Prestij müziğin sahibi olan rahmetli Hilmi Topaloğlu'nun müthiş teklifini kabul etmediğini Ulke.com.tr'ye açıkladı. Karaytuğ, Türk müziğiyle ilgili önemli açıklamalarda da bulundu..

'ÇOK TANINMAMAK BENİM KABAHATİM DEĞİL'

Bu kadar emek vermeme karşılık yeteri kadar ilgi gösterilmemek mutlaka acıtıyor. Örneğin ben bir arkadaşım güzel bir eser sunsa hemen oru arar veya onun tarzını seven arkadaşlarımı arar mutlaka dinlemelerini isterim. Bizler nakış işler gibi eserlerimizi ölçe ölçe gidiyoruz müziği. Bu kadar çok uğraşıpta bilinmemek hakikaten çok acı. Kendi tarzımızda öyle zor uğraşlar veriyoruz ki, öteki saman alevi gibi sözlerle alıp gidiyor insanları. Bu bizim geleneksel müziğimiz kültürümüz. İşte biz tam burada bocalıyoruz. Bu dönemde ayakta durmak maddi anlamda çok zor. Bir tek devletten aldığın maaşta yetmiyor. Ama hayat şartları zorlaştığı için çoğu arkadaşlar dışarıda başka arayışlara giriyor. Haberlere konu olmamak, sanatını nasıl icra ettiğini konser haricinde herhangi bir medya kuruluşunda gösterememek ya da bir başka deyişle senden kimsenin haberinin olmaması çok ciddi bir problem. Çok tanınmamak ne benim kabahatim ne izleyici olarak sizin kabahatiniz. Böyle bir sistem var, reyting kaygısı. O sistemin içinde olmadığınızda yeriniz bellidir...

TRT'DE ÖN DİNLEMEYİ KAZANDIM

TRT sınavının ön dinlemesini kazanmıştım. O dönemde bir bant yapma hakkı verildi bana. Öğrencilik yıllarım olduğu için piyasada yeniydim. 4 şarkı söyleyecektim ve bunu TRT jürisi dinleyecekti. Söylediğim 3 şarkıdan geçtim ancak 4. şarkının vurgusunu bir yerde fazla verdiğim için geçemedim. Yani TRT bu kadar titiz. Şunu söylemek istiyorum. Bu kadar hassas bir yapıda olan TRT'nin şu günlerdeki reyting çabası belli. Hem özel kanallarla kendini yarıştırıyor, hem de sahip olduğu özlü disiplini korumaya çalışıyor. Bardağın dolu tarafından bakmak lazım gerekiyor aslında.

'RTÜK'E ÇAĞRIDA BULUNUYORUM'

Televizyonların yönetimini elinde bulundan RTÜK'e buradan sesleniyorum. Ekranlarda Türk müziğine de yer versinler. Bizim kendi özümüz olan Türk müziğini unutmayalım. Kamu spotu gibi TV'lerde yer alan bölümler gibi Türk müziğini de vurgulamak gerekir. Bunu yapmak çok zor değil.

HİLMİ TOPALOĞLU'NUN MÜKEMMEL TEKLİFİNİ SANAT ADINA KABUL ETMEDİM

Yıllar önce yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Bir programda şarkımı okudum rahmetli Prestij müziğin sahibi Hilmi Topaloğlu illa ki görüşelim dedi. O zamanlarda da Prestij müzik müzik piyasasında olmazsa olmaz durumda. Bana o gün bir teklifte bulundu ki bugün kimseye nasip olmayacak bir teklif. VHS konserimi yeniden izleyip 'sen çantanı bile taşımazsın, çok önemli bir sanatçı olacaksın' dedi. Sözleşmeyi de önüme getirdi. Ben de dedim ki; Müziğime tarzıma sanatıma dokunmayacaksınız kabul. 'Çok büyük yanlış yapıyorsun, çok pişman olacaksın' diye söylendi. Sonra itiraf etti ve dedi ki 'Tarzın biraz fazla terbiyeli biraz değiştireceğiz, biraz oynayacağız. Maalesef iki işler böyle gidiyor'. Televizyon kanallarını açtığımda sürekli izlediğim şarkıcılar var dedim. Siz anlıyorsunuz ki aslında bunlar iyi. Çünkü insanlara onları duyuruyor, onları izlettiriyorsunuz da ondan. Siz ısrarla beni döndürün, ben aynı müziği yapayım. Aç bir insana sürekli makarna verirseniz başka bir yemeğin olmadığını biliyorsa makarnanın güzel bir yemek olduğunu sanacaktır. Adam bir tek makarna görmüş çünkü. Neyi dayatıyorlarsa insanların onları sevdiğini zanneden bir sistem. Bazen okurken kendi tüylerim bile diken diken oluyor. Hep diyorum ki Allah'ım sana şükürler olsun ki bana bu duyguları verdin. 

'SURİYE'DE AKRABALARIM VAR'

Duygu duyarlılılığım çok yüksek, günvel olaylara çok üzülüyorum. Maalesef elden bir şey gelmiyor. Dost meclislerinde de ülkenin sorunlarını konuşuyoruz, görüşüyoruz ama üzülerek kalkıyoruz masadan. Babamın kuzenleri Laskiye'de yaşıyor. Ben görüşmedim, babam görüşüyor ama çok zor şartlar altında yaşadıklarını biliyorum. Siyaset üzücü bir şey. 

'KONSERLERİMİZ İPTAL OLDUĞUNDA KEPENK İNDİRİYORUZ'

Bizler devlet sanatçısıyız. O yüzden çok fikirlerimizi beyan edemiyoruz. Yorum yapamıyoruz. Bizim müziğimiz eğlence müziği değil. Konserlerimiz iptal ediliyor. Bunu özellikle vurguluyorum. Çok zor durumda kalıyoruz. Resmen kepenk indririyoruz. Keşke canlar hiç yanmasa da biz hiç müzik yapmasak. Evini arabasını satanlar oldu mağdur oldukları için. 

MÜZİKTEN EMEKLİ OLUNMAZ

Canım sağ olduğu sürece müziğin içinde olmak istiyorum. 26-27 yıllık müzik geçmişim var. Herşey zamanında güzel. Her zaman insan bu fizikte, bu enerjide olmaz. Ben de bu işi bir zaman yaparım çekilirim, yeri gençlere bırakırım. Vakti zamanı gelince çekilmesini bilmek lazım. Çok kötü halde sahneye çıkmak iyi bir şey değil. Ben öyle olursam beni sahneden alın diyorum arkadaşlarımdan. 

nusret.odabas@ulke.com.tr

(ULKE.COM.TR)

YORUMLAR

ETİKETLER
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.