Kültür

MİNİATÜRK

09:44 03 Şubat 2017
MİNİATÜRK

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş 131 mimarî eserin, 1/25 oranındaki maketlerinin sergilendiği Türkiye’nin ilk minyatür parkı Miniatürk, yarıyıl tatilinde de ziyaretçi akınına uğruyor.

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş 131 mimarî eserin, 1/25 oranındaki maketlerinin sergilendiği Türkiye’nin ilk minyatür parkı Miniatürk, yarıyıl tatilinde de ziyaretçi akınına uğruyor.

Beyoğlu İlçesi’nin Sütlüce semtinde 2003 yılında ‘Büyük ülkenin küçük bir modeli’ sloganıyla yola çıkan ve kısa zamanda “Türkiye’nin vitrini” hâline gelen Miniatürk, Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş mimarî eserlerin maketleriyle ziyaretçilerine keyifli bir Türkiye turu imkânı sunuyor.

Mevlânâ Türbesi’nden Mimar Sinan Türbesi’ne; Selimiye Camisi’nden St. Antoine Kilisesi’ne; Ecyad Kalesi’nden Mostar Köprüsü’ne; 3. Ahmet Çeşmesi’nden Alman Çeşmesi’ne; Anadolu Hisarı’ndan Rumeli Hisarı’na; 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden Malabadi Köprüsü’ne; İshak Paşa Sarayı’ndan Halil-ür Rahman Camisi ve Balıklı Göl’e; Trabzon Sümela Manastırı’ndan Mardin Taş Evleri’ne; Kubbett-üs Sahra’dan Mescid-i Aksa’ya kadar 131 mimarî eser, ziyaretçilerini adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Yıl boyunca her gün kapılarını ziyaretçilerine açık tutan Miniatürk, yarıyıl tatilinin sağladığı imkânla birlikte bu günlerde de büyük rağbet görüyor. 7’den 70’e her yaş grubundan ziyaretçi, gerek ferdî olarak gerekse ailece, Antik Çağ’dan Roma dönemine, Selçuklu döneminden Osmanlı dönemine yayılan bir yelpazede, bu topraklarda iz bırakmış medeniyetlerin kültürlerinden günümüze kalan zengin mimarî mirası izliyor…

Maketlerin yanındaki sesli rehberlik sistemi sayesinde yerli ve yabancı ziyaretçiler, Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Japonca ve İspanyolca olmak üzere dokuz farklı dilde bilgi alabiliyorlar. Miniatürk’te maketlerin yanı sıra Panorama Zafer Müzesi ve Kristal İstanbul Müzeleri, restoran, kafeterya, hediyelik eşya, sergi salonu, açık hava gösteri alanı, çocuk oyun parkı, feribot, kumandalı tekne, gezi treni, masal ağacı, olimpiyat stadı 4 büyükler, satranç ve labirent alanı, Türkiye-İstanbul Simulasyon Helikopter turu hizmetleri sunuluyor. 180 araçlık otopark da ziyaretçilerin hizmetinde.

Toplam 60.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan Miniatürk’ün 15.000 metrekarelik kısmında maketler sergileniyor.

Miniatürk, kış sezonunda her gün 09.00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık tutuluyor.

YORUMLAR

ETİKETLER
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.