Kültür

2019 Unesco Şeyh Şaban-ı Veli yılı

12:03 27 Aralık 2016
2019 Unesco Şeyh Şaban-ı Veli yılı

Hz. Mevlana, Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayramı Veli ve XVI. Yüzyılda da Şeyh Şaban-ı Veli Anadolu’nun 4 muhafızı...

Gayemiz Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerinin öne çıkarılıp Konya’da Mevlana ile ilgili Aralık ayı içerisinde düzenlenen Şeb-i Arus törenleri gibi bir haftanın kutlanması çabası içerisindeyiz. Başlangıçta bu Kastamonu Evliyaları Haftası olarak konmuştur. 18 bin evliyanın olduğu bir yerde Şeyh Şaban-ı Veli’yi ön plana çıkarmak için biz bu çabayı göstermeye devam ediyoruz. 

“EVLİYALAR HAFTASI ŞEYH ŞABAN-I VELİ HAFTASI OLACAK”

2019 yılının UNESCO tarafından Şeyh Şaban-ı Veli yılı olması ile ilgili herkese görev düştüğünü belirten Avcı, “Bu kutlamalarımızı öncelikle ulusal, ardından uluslararası boyutta kutlamak için hedeflerimiz var.
.
Şeyh Şaban-ı Veli Haftası olarak düzenleyeceğiz. ‘Gelişiniz gülü güle, gidişiniz güle güle, her işiniz güle güle olsun’, sloganımız UNESCO’nun en önem verdiği dört başlığa hitap ediyor. Bu başlıklar insanlığa saygı, hoşgörü, konukseverlik, diğeri de terbiye-edep boyutudur. Bunları ön plana çıkarabilirsek 2019 yılı Şeyh Şaban-ı Veli Yılı olacaktır. 2019 yılı Şeyh Şaban-ı Veli’nin 450’nci yıldönümüdür. 50 ve 50’nin katları olduğu zaman UNESCO tarafından Şeyh Şaban-ı Veli yılı olması için çalışacağız. Şeyh Şaban-ı Veli yılının olması demek Kastamonu’nun artık turizm ve kültürel açıdan dünya çapında tanınması demektir” diye konuştu.

“HANÖNÜ’NÜN ADI ŞEYH ŞABAN-I VELİ İLÇESİ OLABİLİR”

Hisardı Mahallesi’nin adının Şeyh Şaban-ı Veli Mahallesi olarak değiştirilmesi gerektiğini kaydeden Avcı, “Şeyh Şaban-ı Veli Hanönü İlçemiz doğumludur. Hanönü ilçemizin adı Şeyh Şaban-ı Veli İlçesi şeklinde değiştirilebilir. Hacı Bektaş varsa Hz. Pir neden olmasın ki? Bunun yanında İlahiyat Fakültesi’nin adı yine Şeyh Şaban-ı Veli Fakültesi şeklinde değiştirilebilir” şeklinde konuştu.

“ŞEYH ŞABAN-I VELİ ÜNİVERSİTESİ İÇİN ÇALIŞMALAR VAR”

Kastamonu’ya Şeyh Şaban-ı Veli Üniversitesi kurulması ile ilgili düşüncelerin olduğunu kaydeden Avcı, “Bu şekilde bir üniversite kurulması UNESCO tarafından daha kabul edilebilir bir seviyeye geleceğiz. Bu bir Vakıf Üniversitesi olabilirse inşallah hedefimize ulaşmış olacağız. Bu konuda bir çalışmamız var. Şuanda sadece proje aşamasında. Kaynak sağlamak lazım. Ondan sonra üniversitenin kurulması yönde çalışılmaya başlanmalıdır. Şeyh Şaban-ı Veli artık Kastamonu’nun önüne geçmiş vaziyettedir. Kastamonu’dan çok artık, Şeyh Şaban-ı Veli tanınmaktadır. Kastamonu ve Şeyh Şaban-ı Veli bütünleşmesini sağlayabilirsek çok daha önemli bir noktaya geliriz” açıklamasında bulundu. 

YORUMLAR

ETİKETLER
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.