Kültür

Maçkalı Zühtü Amca'nın Oscar'a uzanan yolculuğu

10:54 06 Ekim 2016
Maçkalı Zühtü Amca'nın Oscar'a uzanan yolculuğu

Trabzon Maçka'nın Kuştul Köyü'nde çekimleri tamamlanan Kalandar Soğuğu, Seksen Dokuzuncu Akademi Ödülleri'nde Oscar'a uzanmaya hazırlanıyor. Filmin bilinmeyenlerini yönetmeni Mustafa Kara ile konuştuk

İlkay Yaprak'ın haberi


Kalandar Soğuğu, Trabzon'da 14 Aralık'tan itibaren başlayan soğuk havaya verilen isim. Trabzon Maçka'nın köylerinde, kalandar soğuğu başladığında, köylerde çeşitli etkinlikle düzenlenirmiş eskiden. Çocuklar kapı önlerine poşetler atarak, ahaliden meyve toplar, evlerinde afiyetle yermiş. 

Maçka'nın Kuştul köyünde doğan Mustafa Kara, çocukluk yıllarını da köyünde geçirmiş bir isim. Filmin, ana temasını oluşturan maden; Kara'nın çocukluğunda köyde yaşayan ve bugün işletilen madeni de bularak ekonomiye katkı sağlayan Zühtü Amca'nın öyküsü. 

Image result for kalandar soğuğu

Yönetmen Mustafa Kara, Tokyo International Film Festival'de 'En İyi Film' ödülünün ardından 16 ödül alan Kalandar Soğuğu'nun Oscar'a uzanan öyküsünü ve filmin detaylarını ulke.com.tr'ye anlattı:

- Öncelikle hayırlı olsun Mustafa Bey. Kalandar Soğuğu'nun uzun soluklu bir serüveni var. Bize kısaca bahsedebilir misiniz?

2009 yılıydı sanırım ilk başlangıcımız. Filmde de maden arama hikayesinden aldığımız gerçek bir öykü var. Benim çocukluğumda tanık olduğum bir karakter üzerine. Lakin bu sadece maden arayan, tutkusu peşinde dolaşan bir adamın öyküsü olarak elbette senaryoya aktarılmadı. Biz, bu öykü üzerinden daha çok hayata sorular sorduk. İnsanın hayatta neyin peşinde olduğu, neyi esir ettiği ya da zaaflarının neler olduğu, insanın bu kadim meselelerle karşılaştığında nasıl tepki verdiği, bugünde kentteki insanın sorunu anlatamayışının insanın başına neler getirebileceği soruları üzerine ‘Kalandar Soğuğu’ hikayesini oluşturmaya başladık. Cumhuriyet Üniversitesindeki hocamla birlikte.

Image result for kalandar soğuğu
- Filme izleyicinin geri dönüşleri nasıl oldu?

Bu öykü 2009 yazında denemeleri başladı. 2010 İstanbul Film Festivali "Köprüde Buluşmalar" öykü atölyesi, öykü seçkisinde seçildi. Sonra Kültür Bakanlığı yazın desteği, Kültür Bakanlığı yapım desteği sonra Macar ortak son olarak TRT ortaklığı vs. gibi uzun bir süreç var. 4 mevsimde geçiyor öykümüz ve bir tür zamanın kendisine tanıklık ediyoruz. Aslında filmdeki hayatta gerçek hayatla paralel ilerliyor.

Kalandar Soğuğu'nun sadece 5 tane oyuncusu yok. Hayvanların hepsi oyuncu orada. Çünkü her şey kurmaca baştan sona. Ya da hiçbir sahne öyle rastladığı için yağmurda çekilmedi. Şimdi geldiğimiz noktada, insanın masa başında yazdığından verdiği tavizlerden geriye kalanlar ona film olarak dönüyor. Az taviz vermeye ya da hiç vermemeye çalıştık. 

Bunun sizden çıktıktan sonra bir sanat ürünü olarak seyirciyle, sinemaseverlerle buluşmaya başladıktan sonra gelen ilk tepki sizin kendinize olan güveninizi arttırıyor. Ulusal festivaller ve aldığımız ödüller de bizi oldukça mutlu etti. Bu Mart ayı itibariyle gösterime giren film sadece sinema çevresinden değil, klasik seyircilerinde izlediğinde kendilerinden bir şey bulduğu beğendiği, takip edebildiği bir film haline geldi. Tabi bu durumun böyle olması insanı mutlu ediyor ve en önemlisi de yapmaya dair gücünü arttırıyor. 

- Sizin en sevdiğiniz sahne hangisi oldu?

Ahırda kavga ile başlayan ve evde Mehmet’in elinde hiçbir gücünün kalmadığı, artık ikna edilebilecek hiçbir şeyin kalmadığı, bir tür baskı kullanarak ağlamaya çalıştığı ve bastırdığı bütün her şeyi açık ettiği, o ağlayınca Hanife’nin sustuğu ve anne şefkatiyle eşine baktığı, hiçbir şey olmamışçasına, acılarını, eksiklerini kapatarak; "Süt ister misin, kuymak ister misin?" diye hafif tebessüm ettiği kocasıyla yemeğe devam ettikleri sahnedir.

- Filmde anneniz de rol alıyor, annenizden yardım aldınız mı?

Burada daha çok, bir köyden öte doğa ile başbaşa kalmış insanların neler yapabileceklerini anlatmak istedik. Bu nedenle, annem başta olmak üzere köydeki diğer insanlardan da yardım aldığımız noktalar oldu. "Ahırda yıkanmak" annemin de annesinden ve büyüklerinden dinlediği bir hikaye. Ya da bir eşeğin peşinden giderken yürümenin bile şekli vardır. Bu tür davranış ve edayı herkese ulaşarak yansıttık.

Image result for kalandar soğuğu
KARDEŞİM UYARDI

Ne kadar dikkatli olsanız da dışarıdan bir göz elbette size bambaşka bir fikir verebiliyor. Sinemanın yalnızca izleyicisi olan kardeşim, son sahneyi izledikten sonra biraz da sitemkâr bir şekilde; "Down sendromlu çocuğunu kuyu başında gören bir baba, nasıl ilk başta kuyuya yönelir?" dedi. Biz, son sahne için 23 gün sis bekledik. İki günde yarısını çektikten sonra, sahnenin diğer yarısında dağlarda sis olmadığı için İstanbul'dan sis makineleri bile getirdik. İçimize sinmediği için yeniden beklemeye başladık. 23 günün sonunda tam pes edecektik ki, doğa yeniden kendi rutinine döndü. Bu doğa ile mücadele içerisinde, doğadan da ders aldığımız; kimi zaman maddi manevi gücümüz kalmadığı anlarda bile direnerek, 'en iyi' için beklediğimiz sahnenin so sekansını attık ve yeniden çektik.

- Oscar yolculuğu başlıyor sizin için...

Şöyle, Oscar konseptiyle meseleyi ele alışıyla çok bambaşka bir festival. Salt filmlerin yarıştığına emin olmadığımız bir yer. Haftaya Los Angeles'a giderek, sinemada ve konferanslarda tanıtım için çalışmalarımıza başlayacağız... Filmin PR'ı, tanıtım anlamında diğer ülkeler neler yapıyorsa onlardan aşağıda kalmayacak şekilde bizde filmin arkasında durup kendimizi tanıtmaya çalışacağız. 

- Ülkemizde bir darbe yaşandı, bu darbenin ardından bir film çekmek ister misiniz?

Bu sürece ve süreçte yaşananlara insanların bizzat kendilerinin tanık olduklarını düşünüyorum. Bu raddede, birebir tanık olunan bu durumu bizim yeniden bir kurmacayla insanlara sunmamızı doğru bulmam. Sinema ya da sanat bir meseleyle direk bir bağ kuramaz, kurmamalı. Direk bir bağ kurduğunda anlatacağın şeye faydasından çok zararda verebilir diye düşünüyorum...ilkay.yaprak@ulke.com.tr

 

YORUMLAR

ETİKETLER
15 temmuz
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.