Kitap

Sinan Canan: Anestezi kalıcı etki yapmaz

12:33 11 Kasım 2016 1 Yorum Var
Sinan Canan: Anestezi kalıcı etki yapmaz

son kitabı Unutulacak Şeyler, Tuti etiketiyle raflarda yerini alan Prof. Dr. Sinan Canan ile çağımızın hastalığı 'unutkanlık'ı konuştuk

İlkay Yaprak'ın haberi


Türkiye'de en sık doktora başvurulan konuların başında 'unutkanlık' geliyor. Sık sık hatırlamak istediklerimize takılı kalan aklımız, etrafımızda olanları da algılamakta gecikiyor. 

Özellikle geçirilen operasyonlar sonrası artış gösterdiği iddia edilen 'unutkanlık'ı, Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Değişen Be(y)nim ve son kitabı Unutulacak Şeyler ile önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. Sinan Canan ile konuştuk. 


Son kitabı Unutulacak Şeyler ile, beynin en önemli mekanizması 'hatırlama'yı unutmak üzerinden anlatan Prof. Dr. Canan, anestezi etkisi ile artan 'unutkanlık' iddialarına şöyle yanıt verdi:

"Unutkanlık, beynimizin 'kurgu' yeteneği ve kendiniz yenilemesinin doğal bir sonucudur. Hayati konular unutulmadıkça sağlıklı olarak da sayılabilir. Fakat, sürekli bir unutkanlık hali değildir. Anestezi maddelerinin bir çoğu şuuru ortadan kaldırdığı için, beyindeki ana metabolizmanın çalışma sistemini bozuyorlar. Genellikle her ilaç, zararlı ve zehirlidir. Üstelik çoğu anestezik maddenin etken maddeleri de henüz tıbben bilinmiyor. 

Uzunca bir süre, anestezi maddesi olarak kullanılan bir ilacın yalnızca kasları felç ettiği, ağr duyusunu azaltmadığı yanlışlıkla keşfedildi. Bu ilaçla ameliyat edilen yüzlerce çocuk, ağrı şokuna girerek hayatını kaybetti. Bugüne ulaşan farklı bir sonuç da yok aslında. Verdiğimiz maddelerin ağrı kesebildiğini biliyoruz fakat, içeride özellikle beyine etki eden yönlerini tam bilmiyoruz. Sadece, kullanılan maddeler vücutta hızla atılacak biçimde seçiliyor."

YORUMLAR

1 Yorum Var
  • bilmiş 1 yıl önce Şikayet Et
    haramlar o kadar çoğaldı ki; gözlerimizi haramdan sakınmadığımız sürece unutkanlığımız artarak devam edecektir.
    Cevapla
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.