01.03.2017
28 o
Vaktin çıkmasına kaldı
  • İmsak 12:15
  • Güneş 12:16
  • Öğle 12:17
  • İkindi 12:18
  • Akşam 12:19
  • Yatsı 12:20

Sinan Canan: Anestezi kalıcı etki yapmaz

son kitabı Unutulacak Şeyler, Tuti etiketiyle raflarda yerini alan Prof. Dr. Sinan Canan ile çağımızın hastalığı 'unutkanlık'ı konuştuk

Eklenme Tarihi : 11.11.2016 12:33 Düzenlenme Tarihi : 11.11.2016 15:33

İlkay Yaprak'ın haberi


Türkiye'de en sık doktora başvurulan konuların başında 'unutkanlık' geliyor. Sık sık hatırlamak istediklerimize takılı kalan aklımız, etrafımızda olanları da algılamakta gecikiyor. 

Özellikle geçirilen operasyonlar sonrası artış gösterdiği iddia edilen 'unutkanlık'ı, Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Değişen Be(y)nim ve son kitabı Unutulacak Şeyler ile önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. Sinan Canan ile konuştuk. 


Son kitabı Unutulacak Şeyler ile, beynin en önemli mekanizması 'hatırlama'yı unutmak üzerinden anlatan Prof. Dr. Canan, anestezi etkisi ile artan 'unutkanlık' iddialarına şöyle yanıt verdi:

"Unutkanlık, beynimizin 'kurgu' yeteneği ve kendiniz yenilemesinin doğal bir sonucudur. Hayati konular unutulmadıkça sağlıklı olarak da sayılabilir. Fakat, sürekli bir unutkanlık hali değildir. Anestezi maddelerinin bir çoğu şuuru ortadan kaldırdığı için, beyindeki ana metabolizmanın çalışma sistemini bozuyorlar. Genellikle her ilaç, zararlı ve zehirlidir. Üstelik çoğu anestezik maddenin etken maddeleri de henüz tıbben bilinmiyor. 

Uzunca bir süre, anestezi maddesi olarak kullanılan bir ilacın yalnızca kasları felç ettiği, ağr duyusunu azaltmadığı yanlışlıkla keşfedildi. Bu ilaçla ameliyat edilen yüzlerce çocuk, ağrı şokuna girerek hayatını kaybetti. Bugüne ulaşan farklı bir sonuç da yok aslında. Verdiğimiz maddelerin ağrı kesebildiğini biliyoruz fakat, içeride özellikle beyine etki eden yönlerini tam bilmiyoruz. Sadece, kullanılan maddeler vücutta hızla atılacak biçimde seçiliyor."

Kaynak: Ülke
250
  • haramlar o kadar çoğaldı ki; gözlerimizi haramdan sakınmadığımız sürece unutkanlığımız artarak devam edecektir.

Ajans Haberleri

Ülke, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Ajanslar