Kadın

Zahide Yetiş'ten özel formüller!

10:05 28 Ekim 2016
Zahide Yetiş'ten özel formüller!

Milyonların ‘ evimizin kızı’ diyerek benimsediği, ekranların uzun yıllardır doktor hanımı olan Zahide Yetiş ile bilinmeyen yönlerini konuştuk.

Özlem Arıkan'ın haberi


Röportajı evinde yapmak istediğimizde ise ünlü sunucu, bizi kibarca reddetti ve stüdyosuna davet etti. Gülüşü ev sıcaklığında olsa da biz evine giremeyişimizi sorduk güzel sunucuya…

Eviniz medyaya kapalı mı?

 Ben zaten medyaya her zaman açığım ama bazı şeyler özel kalmalı, ev gibi eş gibi. İnsanın özeli olmalı her an her yerde bütün özel hayatıyla gündemde olmamalı. Mahremiyet gerçekten iyi ve gereklidir. Ve eminim bizi sevenlerde buna saygı duyacaktır.

Eşini de büyük bir titizlikle ekran önüne çıkarmamaya dikkat ettiğine şahsen tanık olduğum Zahide Yetiş, uzun yıllardır ekranda olup bir o kadarda hayatını ekrandan uzak tutabilen nadir isimlerden.

‘GELİNİM SENİN GİBİ OLSUN’

Uzun yıllardır ekrandasınız, hem de sağlık formatıyla… Samimiyetiniz çok sorgulandı belki ama başarınız su götürmez hale geldi sanırım

20 seneye yakındır ekranlardayım. Siz ne kadar oynayabilirsiniz? Ne kadar yalan söyleyebilirsiniz? Seyircinin gözünde bir ara evin gelin adayıydım ama şimdi evin kızı olarak devam ediyorum. İkisi de muazzam sıfatlar. Senin gibi gelinim olsun demeleri bana yapabilecekleri en güzel iltifat. Çünkü bir anne kolay kolay gelin beğenemez.

ZAHİDE YETİŞ’TEN İŞTAH KESEN FORMÜL!

Programınıza gelen doktorların her biri çeşitli formüller veriyor. Siz bunları ne kadar uyguluyorsunuz ya da uyguladığınız favori bir karışım var mı?

Çok var. Hatta kendi tariflerim bile var. Ya da doktorlarımızdan birinden o tarifi almışım ama kimden olduğunu dahi unutmuşum. Canım tatlı ya da çikolata çektiğinde bir muzu dilimleyip biraz kakao döküyorum üstüne iyice karıştırıyorum ve çok lezzetli oluyor. Aynı zamanda da muz potasyum kaynağı. Çikolata seven herkese öneririm. İştahım çok açıksa ama mesela yemeğe çıkacağım yememem gerekiyor Yoğurtlu karışımlarım var mesela., yoğurda dereotu doğruyorum ve yiyorum.

Peki, canlı yayında yaşadığınız en tuhaf an neydi?

Kulakta oluşan problemleri işlerken, doktorum kulağında mavi boncuk var dedi. Kulağımdan mavi bir boncuk çıkardı. Yattığım yerde kalmış sanırım, hayatımın en enteresan olayıydı, canlı yayında kulağımdan çıktı.

 ‘EKRANDA AYAK AYAKÜSTÜNE BİLE ATMAM ÇÜNKÜ…’

Canlı yayın formatı sorumluluk ve stres, siz bu stresten nasıl kurtuluyorsunuz?

Ben stresten ziyade ekranda babaannem beni izliyormuşcasına mutlu oluyorum. Stres ise sadece ‘keşke şu bilgiyi de ekleseydik buda önemliymiş’ cümlesi kadar hayatımda. Sorumluk konusunda da 10 yıllık TRT deneyiminden kaynaklanan kafamın içinde bir RTÜK var zaten. Ama tabi beni canlı yayında denetleyen esas şey babaannem. Bu yüzden ekranda ayak ayaküstüne bile atmam.

Sizi yetiştiren insan… Belki de sizi siz yapan demek lazım. Babaanneniz…

Şimdi bakınca mesleğime de denk gelen ama esas niyeti o olmayan bir duası vardı babaannemin; Kızımı süsleyip püslesinler oturup izlesinler derdi. Bu cümlesi büyük ihtimalle iyi bir yere gelin olmam dileğiydi. Hani çok iş yaptırmasınlar. Kırıp üzmesinler kızımı, diye düşünürdü. Çünkü babaannem öyle yapmış anneme. Babaannem annemi gerçekten oturtup güzel gelinim diye severmiş.

‘BANA YASİN SURESİNİ EZBERLETTİ’

 Babaannem, bana iyi insanın ne olduğunu gösterdi. Bana Kuran-ı Kerim öğretti, Yasin suresini ezberletti şuan olsa mümkün değil ezberleyemem. İyi ki yapmış. Zaten beni ‘Allah masallarıyla’ büyüttü. Yani ben öyle derdim ‘Allah masalları’.  Her şey herkes kötüyken, iyilik yapanın sonunda iyilik bulduğu masallardı bunlar. Bana hiç kızmadı, hep oturtur karşısına konuşurdu.

Hem modern hem muhafazakâr bir insansınız bu iki kavram ekranda nasıl bir araya geliyor?

Modernlik ve muhafazakârlık bir araya gelmeyecekler şeyler değiller. İnsanlar belki sarışın bir kadın ve Mustafa Karataş gibi değerli bir hocayı yan yana görmeye alışık değil. Sadece Karataş hoca değil birçok değerli hocayla program yaptım. Ama kimse yadırgamıyor çünkü benim dilim dualı. Görüyorlar biliyorlar biz aynı dili konuşuyoruz. Zaten benim adımın anlamı bile Allah’ın emir ve yasaklarına uyan demek. Elimden geldiğince buna dikkat ediyorum.

YORUMLAR

“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.