Giresun

Fındıkta taban fiyatı tartışmaları

17:59 19 Eylül 2017
Fındıkta taban fiyatı tartışmaları

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, TMO'nun verdiği fiyatın en alt taban fiyat olduğunu belirterek, üreticiden bu fiyatın altında fındığını satmamasını istedi.

Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, TMO'nun piyasaya girerek fındık alımı yapmasının çiftçilerin lehine bir karar olduğunu aktardı.

TMO'nun piyasaya girmesinin üreticilerin daha fazla mağduriyet yaşamalarına engel olduğuna dikkati çeken Öztürk, "Eğer AK Parti milletvekilleri ve hükümet olarak bu çabamız olmasaydı, TMO devreye girmeseydi belki fiyatlar 4, 5 liraya kadar düşebilirdi." ifadelerini kullandı.

Milletvekili Öztürk, hükümetin her zaman çiftçinin yanında olduğunu ve olmaya da devam edeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"TMO'yu eleştiren kişiler, ofisin piyasaya girmesinden rahatsız olandır. Üreticinin fındığının çok daha ucuza gitmesini isteyenlerdir. Vatandaşımız rahat olsun. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza, TMO'ya güvensin, fındığını ucuza vermesin. TMO şu anda her türlü tedbiri almaktadır. Fındık teslimlerini kolaylaştıran yeni tedbirler alınmıştır. Çiftçilerimiz ürünlerini 10,50 liranın altındaki rakamlara satmasın. TMO'nun verdiği fiyat en alt taban rakamdır. Vatandaşımız bu fiyatın altında fındığını satmasın. Tüccarlar fındık bulamadıkça fiyatları yükseltmeye mecbur kalacaklardır."

YORUMLAR

“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.