Kırklareli

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi davası

13:48 03 Mart 2017
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi davası

Kırklareli'nde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da ki darbe girişimi sırasında Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı kışladan, zırhlı askeri araçlarla İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan ve vatandaşlar tarafından otoban girişinde durdurulan 81 sanığın yargılanmasına sekizinci gününde devam ediliyor.

Kırklareli 1. Ağır Ceza Mahkemesince Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılan duruşmaya, eski Tuğgeneral Cemalettin Doğan ve eski Yarbay Latif Çiçek'in de aralarında bulunduğu, 38'i tutuklu 81 sanık katıldı.

Sanıklar ceza infaz kurumu aracıyla, geniş güvenlik önlemleri altında duruşma salonuna getirildi.

Duruşmaya, darbe girişimi sırasında Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 2. Mekanize Piyade Taburunda silah teknisyeni olarak görev yapan tutuklu sanık Astsubay Ejder Akdemir'in savunması ile devam edildi.

Akdemir, savunmasında, FETÖ terör örgütü ile bağı bulunmadığını ileri sürdü. Askeri araçların çıkış yaptığı sırada soyunma odasında uyuya kaldığını savunan Akdemir, konvoyun en sonunda giden ambulansa bindiğini kaydetti.

Konvoyun kışladan çıktıktan bir süre sonra durduğunu aktaran Akdemir, Yarbay Latif Çiçek'in bulunduğu aracın yanına gitmek için ambulanstan indiğini bildirdi.

Ne olduğunu anlamaya çalıştığını anlatan Akdemir, ''Ben araçtan indiğimde vatandaşlar sürekli beni itekliyor kanunsuz bir emir yerine getirdiğimizi söylüyordu. Kendisini savcı olarak tanıtan bir kişi bana ''Ben savcıyım. Beni ezmeden geçemezsiniz' dedi. Ben de 'Sayın savcım sizi neden öldürelim biz katil miyiz?'' dedim. Biz kışladan vatanımıza ve milletimize hizmet etmek, kolluk kuvvetlerine destek olmak için çıkmıştık.'' diye savunma yaptı.

Yaşanan kargaşada vatandaşların zırhlı araçların üzerine binmesini engellemeye çalıştığını belirten Akdemir, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için polis ekipleriyle vatandaşları askeri araçlardan uzaklaştırdıklarını ifade etti.

Sivil polislerin sürekli geri dönülmesi gerektiği yönünde uyarılarda bulunduğunu anlatan Akdemir, o akşam kimsenin burnunun bile kanamadığını söyledi.

Akdemir'in savunmasının ardından duruşmaya ara verildi.

YORUMLAR

ETİKETLER
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.