Emlak

TOKİ Sur'da tarih ile yeşili buluşturacak

10:06 08 Ocak 2017 2 Yorum Var
TOKİ Sur'da tarih ile yeşili buluşturacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), "tarihin taşlarla yazıldığı kent" olarak bilinen Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yapacağı peyzaj çalışmasıyla tarihi yeşille buluşturacak.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dar gelirli vatandaşları konut sahibi yaparken, vatandaşların ihtiyaç duyduğu sosyal alanlar ve yeşil alanları da inşa etmeyi sürdürdüklerini söyledi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terörün izlerini silmek, ilçenin çehresini değiştirmek için peyzaj projesi hazırladıklarını belirten Turan, "Sur ilçesi hem Diyarbakır hem ülkemiz hem de tarihi açıdan önemli bir yerdir. Suriçi'ne değer katacak, bölgeyi rahatlatacak önemli bir peyzaj projesini hayata geçireceğiz. Çalışma yapacağımız alanın büyüklüğü 110 bin metrekare. İlk etapta yaklaşık 35 bin metrekarelik alanda peyzaj projesi gerçekleştireceğiz. Çalışmalara 4 Ocak'ta başladık." ifadelerini kullandı.

Suriçi'nin sit alanı olduğuna dikkati çeken Turan, yapılacak çalışmalarda tarihi dokunun korunması gerektiğini vurguladı.

Gerçekleştirecekleri peyzaj projesini Sur'un tarihi dokusuna uygun planladıklarını aktaran Turan, şunları kaydetti:

"İdare olarak burada yapacağımız projemizle bölgemiz rahatlayacak. Vatandaşlarımız yeşil ve tarihi doku ile iç içe bir alanda sosyal yaşamlarını sürdürecek. Burada tarihi dokuyu yeniden ihya ediyoruz. Projemiz tamamlandığında kadim bir gelenekten gelen tarihi doku geleceğe taşınacak. Projeyle vatandaşlar, huzur bulup sosyalleşeceği bir alana kavuşacak."

Turan, proje kapsamında 8 bin metrekare alanda bitkisel düzenleme, bin 800 metrekare alanda çim derzli oturma ve seyir terasları, 14 bin 500 metrekarenin çim alanı, kalan alanlarda ise bazalt plak kaplama, konstrüksiyonlu ahşap kaplama gibi düzenlemelerin yapılacağını ve alana 210 ağaç dikileceğini bildirdi.

Yerel değerlerin ön plana çıkarıldığı bir proje tasarladıklarını dile getiren Turan, "Peyzaj projemizde bölgenin sahip olduğu değerleri ön planda tutuyoruz. Uygulayacağımız tasarım modeliyle Sur ilçesine ulusal ve uluslararası alanda çok önemli bir değer kazandıracağız." diye konuştu.

YORUMLAR

2 Yorum Var
  • ankara 3 ay önce Şikayet Et
    keske istanbulun ve diğer şehirlerimizin kültürel yapısı da korunsa....
    Cevapla İlk beğenen sen ol
  • gezgin 3 ay önce Şikayet Et
    oralarda belediyecilik adını zerre kadar hizmet edilmedi halka.kayummlar hizmet olarak ne verecek zaman gösterecek inş hayırlısı olur.
    Cevapla
ETİKETLER
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.
RadyoHome Türkülerle Türkiye Maziden Bir Demet Pop Home Efsane 4 lü Sufi Mistik