23.02.2017
28 o
Vaktin çıkmasına kaldı
  • İmsak 12:15
  • Güneş 12:16
  • Öğle 12:17
  • İkindi 12:18
  • Akşam 12:19
  • Yatsı 12:20

Ev alamayana müjde! Oda satışı başlıyor...

TOKİ'nin konutları gayrimenkul yatırım fonlarının portföyüne girmesiyle vatandaş aldığı fon payları ile evin bir bölümüne sahip olabilecek.

Eklenme Tarihi : 01.12.2016 16:43 Düzenlenme Tarihi : 01.12.2016 16:47

Sermaye Piyasası Kurulu'nun çıkardığı Gayrimenkul Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde değişiklik yapan yeni tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık metrekareyle ev alınabilecek.

EV ALMAYA GÜCÜ YETMEYEN ODA ALABİLECEK

Yeni düzenlemeyle TOKİ, belediye ve İller Bankası başta olmak üzere kamunun ürettiği konutlar artık pay olarak yatırımcılara satılabilecek. Böylece TOKİ'nin ürettiği binlerce konut artık gayrimenkul yatırım fonlarının portföyüne girecek. Böylece bir ev parasından çok daha düşük tasarrufu olan yatırımcılar, aldıkları fon payları sayesinde TOKİ'den evin bir odasını, mutfağını ya da sadece salonunu satın almış olacaklar.

BELEDİYELER DE DAHİL OLABİLECEK

Tebliğe yeni eklenen madde ile gayrimenkul projelerine yatırım bakımından, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İller Bankası AŞ, belediyeler ile bunların bağlı ortaklıkları, iştirakleri veya yönetim kuruluna aday gösterme imtiyazının bulunduğu şirketler tarafından gerçekleştirilen inşaat ruhsatı alınmış projeler kapsamındaki bağımsız bölümler, inşaatın tamamlanma oranına bakılmaksızın fon portföyüne dahil edilebilecek.

FONLARDA YENİ DÖNEM

Yapılan değişiklikleri değerlendiren Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) İcra Kurulu Üyesi Haluk Sur, “Fonlar devam eden projelere yatırım yapamıyordu. Şimdi bu yönetmelikle TOKİ, Emlak Konut, Kiptaş gibi kurumlarca yapılan projelerde ‘inşaat oranına bakılmaksızın’ fon portföyüne eklenebilir deniyor. Projenin başında yapılan yatırım daha yüksek kar sağlar. Bu bakımdan yatırımcı için ve fonların gelişim süreci için önemli bir adım. Bir de kamu ile ortak yapılan onlarca proje var. Bu şirketlerin stoklarını eritmesi ve finansman sağlaması için de olumlu bir gelişme” dedi.

Etiketler: satış,kolaylık
250
  • beyler Hitler'in yaptigini yapabiliriz, yani yeni evlenen ciftlere dayre konumunda credilere indirim, yani bir evlat 25% indirim, 2 evlat olursa 50% indirim, 3 evlat olursa 75% indirim, 4 evlat dogurursa 100% indirim, biz bunu yapamazmiyiz?

Ajans Haberleri

Ülke, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Ajanslar