27.02.2017
28 o
Vaktin çıkmasına kaldı
  • İmsak 12:15
  • Güneş 12:16
  • Öğle 12:17
  • İkindi 12:18
  • Akşam 12:19
  • Yatsı 12:20

Tasarruf sağlayacak priz !

Uyku Modundan 2,5 Milyar Lira Tasarruf Sağlayacak Priz Geliştirildi

Eklenme Tarihi : 12.01.2017 13:34 Düzenlenme Tarihi : 12.01.2017 14:17

Kapatıldığında da enerji tüketen televizyon, bilgisayar gibi cihazların uyku modunda enerjilerini keserek tasarruf sağlayan ve cihazları SMS veya e-mail yoluyla açıp kapatabilen priz geliştirildi.

Uludağ Üniversitesi, kapatıldığı halde enerji tüketmeye devam eden televizyon, bilgisayar gibi elektronik cihazların elektrik tüketimini keserek milyonlarca lira tasarruf sağlayacak priz geliştirdi.

Tasarruf sağlayacak priz için çalışmayı yürüten öğretim görevlisi Dr. Basri Kul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İnternet Erişimli, Enerji Yönetimli IP Grup Priz" adını verdikleri ürünün enerji tasarrufunda önemli faydalar sağladığını söyledi.

Elektronik cihazların uzaktan kontrolü, açılıp kapatılması gibi ihtiyaçların öteden beri gündemde olduğunu ifade eden Kul, uzaktan erişimle internete bağlı bilgisayar ya da cep telefonu üzerinden bir elektrikli cihazı açıp kapatmak, kontrol etmek gibi eylemleri gerçekleştirebilen priz yaptıklarını anlattı.

UZAKTAN KONTROL EDİLEBİLECEK

İçinde yazılım bulunan elektronik cihazların zaman zaman kilitlenebildiğine dikkat çeken Kul, "Bu tarz durumlarda bu aletleri açıp kapatmaya ihtiyaç var. Diğer taraftan da bu cihazların uyku modundaki enerji tasarrufunu ekonomiye döndürmek var. Ürünün ana amacı, enerji tasarrufu ve uzaktan kontrol" diye konuştu.

Kaynak: haberturk
250

Ajans Haberleri

Ülke, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Ajanslar