Ekonomi

Durmuş Yılmaz'dan dolar yorumu

15:54 11 Ocak 2017 1 Yorum Var
Durmuş Yılmaz'dan dolar yorumu

Durmuş Yılmaz: Çokseslilik ortadan kalkmadıkça MB müdahalesi faydalı olmaz

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz kurdaki rekor yükseliş sonrası Merkez Bankası'na dair beklentilerini anlattı. Yılmaz "şu an Merkez Bankası'nın yapması gereken şey hükümete gidip ekonomi politikalarıyla ilgili ortaya çıkan koordinasyonsuzluğa son verilmesini istemek..Çokseslilik ortadan kalkmazsa MB'nin piyasa müdahalelerinin faydası olmaz" dedi. 

Yılmaz, "Şu an Merkez Bankası Başkanı gerçekten test ediliyor. Merkez Bankası böyle bir durumda kendi insiyatifiyle hareket edebilecek mi, alınması gereken kararları alabilecek mi piyasa bunu görmek istiyor. Bunu görürse Merkez Bankası'na güven artacaktır." dedi. 

MB'nin sadece elindeki veriye bakarak karar vereceğini söyleyen Yılmaz "Bu ülkeyi siyasiler yönetiyor, MB de siyasetle temas halindedir ama karar alırken yalnızca elindeki veriye bakar, ona göre de eyleme geçer" dedi. 

Yılmaz "şu an MB'nin yapması gereken şey hükümete gidip ekonomi politikalarıyla ilgili ortaya çıkan koordinasyonsuzluğa son verilmesini istemek. Ekonomi orkestrası farklı notalar çalıyor. Yapılması gereken çoksesliliğin ortadan kaldırılması. Bu olmadıkça MB'nin klasik Piyasa müdahalelerinin çok fazla faydası olacağını düşünmüyorum" şeklinde devam etti

YORUMLAR

1 Yorum Var
  • Yüzdeelli 10 ay önce Şikayet Et
    Çok seslilik derken? Cumhurbaşkanı ekonomi hakkında konuşmasın mı demek istiyor? Eğer öyleyse sormazlar mı adama Cumhurbaşkanı daha yeni mi konuşmaya başladı diye?
    Cevapla İlk beğenen sen ol
ETİKETLER
dolar
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.