Ekonomi

Çanakkale Köprüsü’ne 5 yabancı talip çıktı

07:42 11 Ocak 2017
Çanakkale Köprüsü’ne 5 yabancı talip çıktı

Çanakkale 1915 Köprüsü’nün 26 Ocak’taki ihalesine yabancılardan büyük ilgi var. 5 milyar dolar değerindeki ihaleye Güney Kore, Japonya, Çin, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri’nden şirketler katılacak

Türkiye'nin dördüncü boğaz köprüsü olacak Çanakkale 1915 Köprüsü’nün  18 Mart’taki temel atma töreni yaklaşırken inşaat ihalesine katılacak isimler de belirginleşiyor. Bloomberg’in haberine göre gizliliğinin korunduğu 26 Ocak’taki ihale için en az 5 grup yarışacak. 5 milyar dolar değerindeki ihalenin Güney Kore, Japonya, Çin, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri’nden talipleri var.  

 27 milyon $ taahhüt
 

Bloomberg’e konuşan iki kaynak, Japonya’nın en büyük ikinci ticaret şirketi Itochu ile çelik köprü ve çeşitli ağır sanayi dallarına yönelik makine imalatında faaliyet gösteren Japon firması IHI Corporation’ın, ihaleye Nurol Holding ve Makyol İnşaat’la birlikte gireceğini söyledi. Hyundai, İtalyan inşaat şirketi Astaldi, İçtaş ve Kalyon İnşaat’la birlikte teklif sunmayı planlıyor.  Cengiz ve Kolin İnşaat’ın Çinli inşaat devi Sichuan Road and Bridge Co. (CRBC) ile katılacağı ihaleye Birleşik Arap Emirlikleri’nden SK Mühendislik ve İnşaat Şirketi ve Güney Koreli Daelim Industrial Co., Limak ve Yapı Merkezi İnşaat ile dâhil olacak. İhale koşullarına göre gruplar, ihaleye katılabilmek için 100 milyon lira (27 milyon dolar) taahhüt etmek zorunda. Başka şirketlerin de taleplerini toplamak için ihale tarihinin ertelenmesi de gündeme gelebilir.
 
İnşaat 4 yıl sürecek
 
Çanakkale 1915 Köprüsü, İstanbul’un güneyindeki Silivri ilçesine bağlı Kınalı Köyü’nden başlayacak, Tekirdağ ve Çanakkale’den geçerek Balıkesir’in Savaştepe ilçesinde sona erecek 352 kilometrelik otoyol projesinin bir parçası. Çanakkale’nin Lapseki ve Gelibolu bölgelerini birleştirecek 2 bin 23 metre uzunluğundaki köprünün inşaatının 4 yıl sürmesi planlanıyor.

YORUMLAR

ETİKETLER
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.