Ekonomi

Biyogaz tesisi ile soğanlar elektriğe dönüşecek

15:06 10 Ocak 2017 5 Yorum Var
Biyogaz tesisi ile soğanlar elektriğe dönüşecek

2 hafta önce temeli atılan biyogaz üretim tesisi hakkında bilgiler veren Suluova belediye başkanı Fatih Üçok soğan ve diğer besi atıklarının biyogaz üretim tesisinde elektriğe dönüşeceğini açıkladı.

Suluova ilçesi belediye başkanı Fatih Üçok, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yemekte ağırladığı gazetecilere, çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Türkiye'nin önemli soğan üretim merkezlerinden olan Amasya'da, bazı dönemlerde para etmediği için dere yataklarına dökülen kuru soğan, temeli atılan biyogaz üretim tesisinde elektriğe dönüşecek.

1 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

2 hafta önce Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi'nde özel bir firma tarafından 27 milyon euroluk yatırımla temeli atılan 16 MW kurulu güce sahip olacak biyogaz üretim tesisinin ilk etabının bir yıl içinde tamamlanmasının planlandığını belirten Üçok, "Soğan artık dökülmeyecek ve atıklar o tesiste değerlendirecek" dedi.

 

HAYVAN ATIKLARI DÖNÜŞECEK, ÇEVRE KİRLİLİĞİ DE AZALACAK

Bölgedeki bin 200 besi işletmesinin hayvan atığının yanı sıra, soğan, silajlık mısır ve şeker pancarı artıklarının da aynı tesiste kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürüleceğini anlatan Başkan Üçok, bununla birlikte yöredeki çevre kirliliğinin de minimize edileceğini söyledi.

YORUMLAR

5 Yorum Var
 • hasan nur 1 yıl önce Şikayet Et
  Yav yapmayın soğan petrolden daha pahalı .
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • memet 1 yıl önce Şikayet Et
  yakında soğanda domates gibi 5 lirayı geçerse ne olur:) millet pahalılıktan şikayetçi
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Arif 1 yıl önce Şikayet Et
  Seneye soğan en az iki tl olur...
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • ankara 1 yıl önce Şikayet Et
  bunu sebzelere bitkilere yapmayn! yapmayn artk !! başka bişeyden elde edilsin insan kainata zarar veryor!
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Enigma 1 yıl önce Şikayet Et
  Tüm İl ve ilçe hallerine tebliğ yayınlanmalı, Hiç bir sebze ve meyve çöpe atılmadan bu tip tesislere bilgi verilerek aldırılması zorunludur. denilmeli,
  Cevapla İlk beğenen sen ol
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.