Dünya

Londra'da korkunç yangın! Çok sayıda can kaybı var

10:18 14 Haziran 2017
Londra'da korkunç yangın! Çok sayıda can kaybı var

İngiltere'nin başkentinde Grenfell Tower'ı saran alevler saatlerce söndürülemedi, küle dönen binada çok sayıda can kaybı var. Binada mahsur kalanlar çığlıklar atarak yardım istedi, uluslararası haber ajansları alevlerin içinde çaresizce bekleyen insanların fotoğraflarını dünyaya servis etti.

İngiltere'nin başkenti Londra'da 27 katlı bir binada gece saatlerinde başlayan ve saatlerce söndürelemeyen yangında ölenlerin olduğu bildiriliyor. İtfaiye ekipleri, küle dönen binada çok sayıda cesedin bulunduğunu açıkladı.

Dev binayı saran alevler nedeniyle Grenfell Tower'ın üst katlarında çok sayıda insan mahsur kaldı. Görgü tanıkları 01:16'da alevlerin görüldüğü binadan çığlıkların yükseldiğini, üst katlardaki çok sayıda insanın el fenerleriyle yardım istediklerini aktarıyor. Mahsur kalanlardan bazıları, yakınlarını arayarak yangın merdiveni de yandığı için dışarı çıkamadıklarını söyledi. Bazıları ise alevlerin bulunduğu kata gelmesiyle binadan aşağı atladı.

Binada oturanlardan biri, Twitter hesabından "Sıkışıp kaldım. Evimden ayrılamıyorum çünkü dumandan öleceğim" diye yazdı.

Kentin batısındaki Latimer Road'da bulunan binadaki yangın dünyada son dakika haberi oldu, televizyonlar canlı yayına geçti. Uluslararası haber ajansları, günün ağarmasıyla pencerelerden yardım isteyen insanların fotoğraflarını dünyaya servis etti.

Channel 4'ün program sunucularından George Clarke, binadan 100 metre uzakta olmasına rağmen üzerinin külle kaplandığını izleyicilerine bildirdi.

Londra Ambulans Servisi, en az 30 yaralının hastanelerde tedavi altına alındığını doğruladı.

Çökme tehlikesi var

120'den fazla dairenin bulunduğu binanın tamamen çökmesinden endişe ediliyor. Londra polisi, binanın çevresinden insanları uzaklaştırıyor.

Reuters haber ajansı, polisin çevredeki yolları kapattığını ve trafik akışına izin vermediğini de bildiriyor.

200 itfaiyeci ve 40'tan fazla itfaiye aracının müdahale ettiği binada sabah çekilen fotoğraflar, dumanların her yeri sardığını ve dairelerin içinde alevlerin yükseldiğini gösteriyor.

YORUMLAR

ETİKETLER
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.