Dünya

İnanılmaz keşif! Sudan 400 yıllık hazine çıktı

15:05 20 Mart 2017
İnanılmaz keşif! Sudan 400 yıllık hazine çıktı

Çin'de yaklaşık 400 yıl önce batan gemilerden altın, gümüş, bronz ve diğer değerli madenlerden yapılmış 10 bini aşkın eşya çıkarıldı.

Çin'in güneybatısındaki Sıçuan eyaletinde, Minciang ve  Cinciang nehirlerinin kesiştiği noktada yaklaşık 400 yıl önce batan gemilerden  altın, gümüş, bronz ve diğer değerli madenlerden yapılmış 10 bini aşkın eşya  çıkarıldı. 

Şinhua ajansı, Çinli arkeologların nehir yatağında yaptığı kazılar  sırasında çıkarılan eşyalar arasında çok sayıda madeni para, kılıç, bıçak,  mücevher ve demir mızrağın bulunduğunu duyurdu.

Sıçuan Kültür Varlıkları ve Arkeolojik Araştırmalar Enstitüsü  Direktörü Gao Dalun, gemilerden çıkarılan eşyalar üzerindeki kabartmaların açıkça  seçilebildiğini ve işçiliğinin kusursuz olduğunu söyledi.

Eyalet başkenti Çıngdu'nun 50 kilometre güneyinde, Minciang ve  Cinciang nehirlerinin kesiştiği noktada bulunan hazinenin, Ming Hanedanlığı  askerlerinin saldırısı sırasında batan isyancı köylü lideri Cang Şiancong'a ait  teknelerde taşındığı sanılıyor.

Arkeologların, gelecek ayın sonuna kadar sürdüreceği su altı  çalışmalarında daha çok parça bulunması bekleniyor.

YORUMLAR

ETİKETLER
çin
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.