Dünya

Çin'in uçak gemisi Tayvan Boğazı'na girdi

17:09 11 Ocak 2017
Çin'in uçak gemisi Tayvan Boğazı'na girdi

Çin'in uçak gemisi "Liaoning" ve beraberindeki donanma güçlerinin Tayvan Boğazı'na girdi. Tayvan hava ve deniz güçleri bölgede konuşlandı.

Tayvan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Chen Chung-chi, filonun "Tayvan  karasularına girmediğini ancak adanın güneybatısındaki hava savunma ve tanımlama sahasında (ADIZ) görüldüğünü" söyledi.

Tayvan, Liaoning uçak gemisi ve beraberindeki savaş gemilerinin  boğazdan geçişini "izlemek ve denetlemek" için hava güçleri ve donanma gemilerini  bölgeye gönderdi.

Boğazın orta çizgisi üzerindeki hattın batısında konuşlanan askeri  birlikler, Çin savaş gemilerinin geçişini izledi.

Çin Savunma Bakanlığı, hafta sonu yaptığı açıklamada, Liaoning'in  silah ve teçhizatları deneme amacıyla Güney Çin Denizi'nde tatbikat yaptığını  belirtmiş, söz konusu eyleminin "uluslararası hukuka uygun olduğunu" savunmuştu.

Pekin ve Taipei yönetimleri arasındaki tansiyon, Tayvan'ın  bağımsızlığını savunan Demokratik İlerleyiş Partisi lideri Çai Ing-wen'ın geçen  mayıs ayında iktidara gelmesi sonrası tırmanmaya başlamıştı. Tayvan'ın ilk kadın  lideri olan Çai, "Çin ana kıtası ile statükoyu koruyacaklarını" açıklamış ancak  Pekin yönetiminin kırmızı çizgisi olan "Tek Çin Politikası"nı kabul edip  etmediğine ilişkin net bir tavır ortaya koymamıştı.

Çinli yetkililer, ABD başkanlığına seçilen Donald Trump'ın geçen ay  diplomatik teamüllere aykırı olarak Tayvan lideriyle doğrudan telefon görüşmesi  yapmasına da tepki göstermişti. Çin, Trump'ın, ABD'nin 1979 yılından bu yana  Pekin yönetimini Çin halkının tek meşru temsilcisi olarak tanıma yönünde izlediği  politikayı eleştirmesinden kaygı duyulduğunun altını çizmişti.

Güney Çin Denizi'nde oluşturduğu yapay adalar üzerine hava üssü ve  sivil tesisler inşa ederek ihtilaflı sularda konumunu güçlendirmeye çalışan Pekin  yönetimi, yeraltı kaynakları açısından zengin Güney Çin Denizi'nde başta  Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da aralarında bulunduğu  bölge ülkeleriyle egemenlik tartışmaları yaşıyor. Bölge üzerinden yapılan gemi  taşımacılığıyla dünya genelinde her yıl yaklaşık 5 trilyon dolarlık ticaret  gerçekleşiyor.

Çin'de 1949'da Mao Zıdong'un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet  üyeleri, Tayvan'a kaçarak, adada bağımsızlık ilan etmiş ve milliyetçi Çin olarak  da adlandırdıkları Tayvan'ı kurmuşlardı. Ancak Çin, Tayvan'ın bağımsızlığını  kabul etmemiş ve adanın kendi topraklarına dahil olduğunu öne sürmüştü. Tayvan'ı  sadece 22 ülke tanıyor.

YORUMLAR

ETİKETLER
Tayvan Boğazı
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.