Dünya

Haşdi Şabi'nin Kerküke gelmesini isteyen haindir

12:27 24 Ekim 2016 2 Yorum Var
Haşdi Şabi'nin Kerküke gelmesini isteyen haindir

MUSUL Operasyonu ile sıkışan IŞİD'in Kerkük'e saldırmasından sonra Şii Milislerden oluşan Haşdi Şabi kuvvetlerinin Kerkük yakınlarına kadar gelmesi, Kürtler arasında tartışma yarattı.

Türkiye'nin Musul operasyonuna katılmalarını istemediği Haşdi Şabi milislerinin Kerkük yakınlarına kadar gelmesi, Kürt partilerde rahatsızlık yarattı. IŞİD'in 2 gün önce Kerkük'e saldırmasından sonra Kerkük'e geldikleri ileri sürülen ve liderleri Hadi Al Amari ve Ebu Mehdi Al Muhendis'in Kerkük Valisi Necmettin Kerim ile görüşen Şii milislerden oluşan askeri gücün bu hamlesi Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminde rahatsızlık yarattı. IKDP'nin Irak Parlamentosu Milletvekili ve Güvenlik Komisyonu üyesi Şaxewan Abdullah, KDP'nin resmi internet sitesine yaptığı açıklamada, Kerkük'te bir Irak gücünün bulunmadığını ve hiç bir şekilde Irak'ın askeri bir gücüne Kerkük'te yol vermeyeceklerini söyledi. Abdullah, Haşbi Şabi milislerinin Kerkük'e gelmesini isteyenlerin hain olduğunu anlatırken şöyle dedi:

"IŞİD, Kerkük'e yönelik büyük bir saldırı gerçekleştirdi ve Kerkük halkı büyük kahramanlık göstererek IŞİD'li teröristleri öldürdü. Bu saldırı Bağdat'ta olsaydı şimdi Bağdat teröristlerin eline geçmişti" dedi. Haşdi Şabi milislerinin, Kerkük'ün merkezi için değil, IŞİD işgali altındaki Beşir köyünün kurtarılması amacıyla bölgeye geldiklerini söyleyen Abdullah, "Haşdi Şabi milislerinin Kerkük'e girmesi Erbil-Bağdat hükümetleri arasında imzalanan anlaşmanın ihlali anlamına gelecektir.

VALİ KERİM İLE GÖRÜŞTÜLER

Irak'ta Kürt partilerde rahatsızlık yaratan Haşdi Şabi milislerinin Kerkük yakınlarına kadar gelmesi tartışılırken, Bedir Tugayları komutanı Hadi Al Amari ve Haşdi Şabi lideri Ebu Mehdi Al Muhendis'in 3 gün önce Kerkük'e geldiklere ve Vali Necmettin Kerim ile görüştükleri belirtildi.

YORUMLAR

2 Yorum Var
  • Dulqarnein 1 yıl önce Şikayet Et
    Kerkük sadece türkmenlerin HAKKIDIR! 14 temmuz 1959 unutma!
    Cevapla İlk beğenen sen ol
  • Mühendis 1 yıl önce Şikayet Et
    karkısa savaşı yakındır
    Cevapla İlk beğenen sen ol
ETİKETLER
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.