01.03.2017
28 o
Vaktin çıkmasına kaldı
 • İmsak 12:15
 • Güneş 12:16
 • Öğle 12:17
 • İkindi 12:18
 • Akşam 12:19
 • Yatsı 12:20

Irak: Türkiye'nin askeri varlığını kabul etmiyoruz

Irak Meclisi, Türkiye'nin Musul'a bağlı Başika'daki askeri varlığını kabul etmediğini duyurdu

Eklenme Tarihi : 04.10.2016 21:23 Düzenlenme Tarihi : 04.10.2016 21:33

Irak Meclisi'nde alınan kararla, Türkiye'nin Musul'a bağlı Başika'daki askeri varlığının kabul edilmediği duyuruldu.

Irak Meclisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Meclis'in, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) aldığı Türk askerlerinin Irak'ta kalma süresinin uzatılmasıyla ilgili kararını kabul etmediği ve bununla ilgili kararı onayladığı bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Aldığımız karar, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'nin çağrılıp nota verilmesi, Türk güçlerinin 'işgalci güçler' olarak sayılması ve Irak topraklarından çıkarılması için gerekenlerin yapılması, Türk güçlerinin Irak'a girmesini talep edenler hakkında yargıya başvurmak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının kınanması ve kabul edilmediği, Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkilerin gözden geçirilmesi, Türk güçlerinin ülkeden çıkarılması için hükümetin BMGK ve BM'ye acilen başvurması, hükümetin ayrıca ülkenin egemenliğinin korunması için siyasi ve diplomatik yollara başvurması talebini içeriyor."

Irak'a Mart 2003 işgaliyle birlikte gelen Amerikalı askerlerin yanı sıra İran'ın da hem siyasi hem de askeri nüfuzunun olduğu biliniyor.

ABD askerlerinin Irak'ın batısındaki Enbar Vilayeti'ndeki Ayn el-Esed ve Bağdadi askeri üsleriyle Musul'daki Kayyara askeri üssünde varlık gösterdiği ifade ediliyor.
ABD'li askerler ayrıca, Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'deki ABD Büyükelçiliği'nde de bulunuyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Musul'un DAEŞ'ten geri alınması operasyonuna destek kapsamında Irak'a ilave 600 asker daha göndermek için hazırlık yaptığı da belirtilmişti.

Irak ordusunun Haziran 2014'te ağır silahlarını da geride bırakarak Musul'dan kaçması üzerine terör örgütü DAEŞ, kentte kontrolü sağlamıştı.

Bu tarihten sonra Irak, DAEŞ'le mücadele bahanesiyle topraklarını başta İranlı Şii milisler olmak üzere birçok paramiliter gruba açtı. Söz konusu İran destekli Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin, ülkedeki Sünni sivillere karşı birçok ihlalde bulunduğu biliniyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün geçen ocak ayında yayımladığı raporda, bu grupların Irak'taki bazı Sünni bölgelerde yaptığı eylemlerle "savaş suçu" işlediği belirtilmişti.
Raporda, Şii milislerin Sünnilere ait onlarca cami ve iş yerini yakıp yıktığına vurgu yapılarak, bu tür eylemlerle ilgili özellikle yapının içindeki Bedir Güçleri ve Asaib Ehlulhak grupları itham edilmişti.

Kaynak: AA
250
 • Ya arkadas hav hav da hav hav ne havladiniz be yaa. Ibadi sen o kadar erkekmisin ki Turk askerini cikaracaksin. Ya bir kere dene bakalim, ancak hasdi sabi, pyd, pkk daes denen cehennem kopeklerini musallat edersin lakin onlarda zehirlenirler hepsi o.

 • TÜRK ASKERİ nin varlığından ırak a zarar gelmez,siz diğer ülke askerlerinin varlıklarından korkun.

 • IRAKLI İlgili/Yetkililere bildirelim bildiklerimizi. KARDEŞLERİM: "Hayra/İyiliğe sebep olan; o işi yapmış gibi (olur) sevap alır." Aynı şekilde; "Bir Canı Kurtarmak TÜM İNSANLIĞI Kurtarmış Gibidir"düsturları var bizde. Ayrıca Tüm tehlike ve PARAZİTL

 • ıraktan topraklarımıza terörist geçişlerini durdur verya önce kendini koru ondan sonra konuş elalemin ordularıyla teröristten toplama orduyla konuşma

 • 1992 den beri Amerikan mandasına girdiniz ağa babanız kabul etmeyin diyor tabi sizde kabul etmiyorsunuz kukla bozuntuları

Ajans Haberleri

Ülke, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Ajanslar