Bilim

Çok yakında beynimizi okuyacaklar!

14:08 17 Temmuz 2017 1 Yorum Var
Çok yakında beynimizi okuyacaklar!

2025 yılında artık karşımızdakinin zihnini okuyabileceğiz. Mary Jepsen’in kurduğu şirket, MRI cihazını giyilebilir bir forma getirerek hem hastalıkları hem de düşünceleri görebilme imkanı sunuyor.

Birinin zihnini okumak sadece bir şapka takmak kadar kolay olabilir. Eski Facebook yöneticisi Mary Lou Jepsen telepati ile iletişimi yakın gelecekte hayata geçirmeyi planlıyor. Hastalıkları tedavi etmekte kullanılacak yeni görüntüleme teknolojileri üzerinde çalışmaya başlayan Jepsen, Openwater adlı kendi şirketini kurarak dev bir MRI makinesini giyilebilir forma sokmaya çalışıyor.

Girişimin web sitesinde, “Openwater insan beyninin ya da vücudunun içini tüm detaylarıyla görmemizi sağlayacak bir cihaz geliştiriyor. 

Bununla birlikte hastalıkları belirleme ve tedavi etmenin yanı sıra düşünce ile konuşma gibi bir çok yeni imkan da elde edilecek” ifadeleri bulunuyor. Jepsen projenin yaklaşık 8 yıl içinde gerçekleşeceğini bildirdi. 

Proje basitçe, MRI makinelerini esnek LCD’ler haline getirip bir berenin içine yerleştirmek ve kızılötesi ışıklarla beynin içini incelemek şeklinde tanımlanıyor. Bu teknolojinin insan iletişimini hızlandıracağı düşünülürken bir yandan da mahremiyet konusunda endişe yaratmakta.

Jepsen bu duruma “Berenin sadece giyen kişi çalıştırmak istediğinde çalışmasını sağlayacak ve kişinin paylaşmaya uygun olmadığını düşündüğü düşüncelerini filtreleyecek şekilde üretilmesini sağlamaya çalışıyoruz” sözleriyle açıklık getiriyor.

YORUMLAR

1 Yorum Var
  • Dulqarnein 4 ay önce Şikayet Et
    igne ve asiri larda o kadar demir ve celik tozu varki, hepimizi uydularla bulabiliyorlar, ve konusmalarimizi dinleye biliyorlar.... sadece beynimizi okumasi kalmisti XD. kim bilir belki rüyalarimiza coktan girmis olabilirler (dreamworks) ehhem ehm.....
    Cevapla İlk beğenen sen ol
ETİKETLER
beyin
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.