Bilim

ABD'de Türk öğrenci, yeni bir tür galaksi keşfetti

00:20 06 Ocak 2017 5 Yorum Var
ABD'de Türk öğrenci, yeni bir tür galaksi keşfetti

İçlerinde bir Türk araştırma öğrencisinin de bulunduğu araştırmacılar, yeni bir tür galaksi keşfettiler. ABD’de doktora öğrencisi olan Burçin Mutlu Pakdil'in keşfettiği galaksiye “Burcin’s Galaxy” ismi verildi.

Minnesota Duluth Üniversitesi ve North Carolina Doğal Bilimler Müzesi’ndeki astronomlar, yeni bir tür halka galaksi keşfettiler. PGC 1000714 adı verilen galaksi, bir eliptik çekirdeğe ve iki dış halkaya sahip. Bu bakımdan, evrende türünün bilinen tek örneği. Bu galaksinin Dünya’ya uzaklığı ise yaklaşık olarak 359 milyon ışık yılı.

Bu keşif çalışması, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society adlı araştırma dergisinde yayınlandı. Dergide bu araştırmayla ilgili olarak yayınlanan makalenin baş yazarı ABD’de doktora öğrencisi olan Burçin Mutlu Pakdil. Bu nedenle, bilim dünyasında var olan birçok örneği gibi onu onurlandırmak adına keşfedilen galaksiye “Burcin’s Galaxy”, yani Burçin’in Galaksisi adı verildi. Burçin Mutlu Pakdil, galaksinin oluşumu ile ilgili olarak “İç ve dış halkanın farklı renkleri, bu galaksinin iki farklı oluşum periyodu geçirdiğini gösteriyor.” dedi.

 

YORUMLAR

5 Yorum Var
 • Hasan 11 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel hadi O Galaksiye gidelim.O galaksiyi bulmak ne işimize yarayacak ki?Oraya gidebilmek belki bir 200 yıl mümkün olmayacak.Bu zamanda Önemli olan Galaksiyi değil ATOM'un Çekirdeğini keşfetmektir.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Hasan 11 ay önce Şikayet Et
  Uzaya yeterince güçlü teleskoplar ile bakabilen herkes bir galaksi keşfedebilir.Uzayda Milyarlarca Galaksi var ve bulunmayı bekliyor.Ayrıca onları bu teknolojimiz ile bulabilmek hiç birşeyi ifade etmiyor;Çünkü Uzaya seyahat teknolojisi henüz yok
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • yücel 11 ay önce Şikayet Et
  evet gercekten guzel bır keşif olmuş basarılar dılerım
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • selim 11 ay önce Şikayet Et
  Allah(cc) yolunu açık etsin.
  Cevapla
 • DiRiLiŞ 11 ay önce Şikayet Et
  Demek ki neymiş , baş örtüsü galaksi keşfetmeye engel değilmiş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.