Aydın

Kimse yüzüne bakmıyordu! Vazgeçilmez oldu...

10:22 21 Nisan 2017 3 Yorum Var
Kimse yüzüne bakmıyordu! Vazgeçilmez oldu...

İncirin olgunlaşması için kullanılan ilek (erkek incir), son dönemde reçel yapımında değerlendirilmeye başlanınca, Koçarlı ilçesi sakinleri için kazanç kapısı haline geldi.

Koçarlı'da doğal olarak yetişen ilekler, bazı vatandaşlar tarafından toplandıktan sonra burada faaliyet gösteren bir işletmeciye kilogramı 1,5-2 liradan satılıyor. Depoda temizlenen ilekler daha sonra torbalara konularak, reçel yapılmak üzere Bursa ve birçok ildeki işletmelere gönderiliyor.

İşletmeci Tokay Cenger, AA muhabirine, incirlerin döllenmesi ve olgunlaşması için kullanılan ilekin son zamanlarda reçel yapımında kullanılmaya başlandığını anlattı.

Sadece nisan ayında yetişen bu üründen 200 tonun üzerinde sattıklarını belirten Cenger, "İşletmedeki 50 kadın ileklerin temizliğini, kesimini, torbalanmasını yapıyor. İlek burada yetişiyor ama ne yazık ki reçeli başka ilde yapılıyor." dedi.

Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Mutlu Öztürk de son dönemlerde ilekin, reçelinin yapılmasından dolayı yöre halkı için gelir kapısı olduğunu söyledi. Öztürk, "Bu bölgede doğal olarak yetişen çok sayıda ilek ağacı bulmanız mümkün. Normal incirin olgunlaşması, döllenmesi için ağaçlara asılan ilek son zamanlarda, toplanıp temizlendikten sonra reçel yapılmak üzere Bursa başta farklı illere gönderilmeye başlandı. Değerlendirilmesi güzel fakat bunun Aydın'da değil de başka bir ilde yapılması bizi çok mutlu etmiyor." diye konuştu.

İlek işleme tesisinde çalışan Gülizar İlhan da bu işten günde ortalama 60 lira kazandığını ifade etti. Çalışarak para kazandığını, kimseye muhtaç olmadığını dile getiren İlhan, "Evimize katkı sağlıyoruz." dedi.

YORUMLAR

3 Yorum Var
 • misafir 7 ay önce Şikayet Et
  yeni nesil çok cahil incir reçelini 30 yıldır bilirim. hem erkek incir hemide normal incirden reçel yapılıyor.normalinden yapılan daha zordur.
  Cevapla İlk beğenen sen ol
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  merhaba bir şey soracağım. bunun reçelini yapan kişi, ağacın bile kabul etmediği bu ilekler in insan sağlığına zararlı olmadığını nasıl bir araştırma yapmış ta bunu reçelini yapıp insanlara yediriyor.? cevabını bekliyorum aksi halde ben gıda ve tarım bakanlığına yazı göndereceğim.
  Cevapla
 • Tadım 7 ay önce Şikayet Et
  Sen hiç tatmamışsın sanırım...
  İlk beğenen sen ol
 • murat özden 7 ay önce Şikayet Et
  incir receli son dönemde mi yapılıyor. yeni ögrenmiş olabilirsiniz ama yüzlerce yıldır erkek incir kullanılır
  Cevapla
ETİKETLER
erkek
“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.