Antalya

Büyükşehir Gençlik Meclisi ilk toplantısını yaptı

12:04 14 Mart 2017
Büyükşehir Gençlik Meclisi ilk toplantısını yaptı

Antalyalı gençlerin kent yönetimine katılmalarını sağlayacak, Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi ilk toplantısını yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yaptığı konuşmada, yeni anayasa değişikliğinde seçilme yaşını 18'e düşürme hedefi olduğunu belirtti.

"18 yaşındaki gençten milletvekili mi olur?" diye eleştiride bulunanlar olduğunu ifade eden Türel, "Bunu anlamak mümkün değil. Bu gençliğimize verdiğimiz önemin somut bir göstergesidir." dedi.

Siyasetçilerin kürsü konuşmalarında gençliğin değerini, gençliğe verdikleri önemi her vesilede anlatmaya çalıştığına işaret eden Türel, "Sizlerin fikirleri, ülke yönetiminde şehrimizin yönetilmesindeki katkıları bizim için çok önemli. Söylemden öteye artık bu meseleyi eyleme dönüştürüyor ve Antalya tarihinde ilk kez bir gençlik meclisini oluşturuyor olmak bana ayrı bir gurur ve onur veriyor." diye konuştu.

Birçok platforma gençlerin ülke ve şehir meselelerine kayıtsız kaldıkları konusunda bir genel kanaat bulunduğuna dikkati çeken Türel, şöyle devam etti:

"Ancak gençlerimiz bunun böyle olmadığını en güzel şekilde 15 Temmuz’da sergiledi. Ülkemizde demokrasiye darbe vurmak isteyen hain çetelere gençlerimiz iman dolu göğsünü siper ederek, gereken dersi verdi ve gençliğin bu ülkenin geleceğiyle ne kadar ilgili olduğunu da gösterdi. 15 Temmuz akşamı yaşadıklarımızı hep birlikte biliyoruz. 15 Temmuz’dan sonrada demokrasi nöbetlerinde ben Antalya Cumhuriyet Meydanındaydım. Orada demokrasi nöbetleri bitinceye kadar bir çok kardeşimizle o nöbetleri paylaştık ve ülkenin gençliğin demokrasisine nasıl sahip çıktığını en güzel örneklerini sizler gösterdiniz. Bizim de en büyük güvencemiz zaten bu. Ülkemizin başı sıkışırsa, büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalırsa artık güvenebileceği bir gençliğin olduğunu 15 Temmuz’da ve sonrasında gördük. Bu bize cesaret verdi."

Gençlerin desteklenmesi konusunda birçok adım atıldığını ifade eden Türel, kurdukları meclisin bu adımlardan birisi olduğunu vurguladı.

Türel, şöyle devam etti:

"Gençlerimize göstermiş olduğumuz önemin birçok somut adımını bundan yaklaşık son birkaç sene içerisinde sizlerle paylaşmıştık. Biliyorsunuz benim de Ankara'da milletvekili ve genel başkan yardımcısı olarak görev yaptığım dönemde üniversite harçları kaldırıldı. Üniversitelerde kat sayı adaletsizliğine son verildi ki bu çok önemliydi. Çünkü gençlerimize eşit şartlarda yarış imkanı sağlamayan bir seçme sınavının kabulü bizim tarafımızdan mümkün değildi. Hamt olsun bu konuda da adım attık ve kat sayı garabetinden bu ülkeyi kurtardık. Seçilme yaşını 25'e düşürdük."

Şimdi de seçilme yaşını 18'e düşürmek gibi bir hedefleri olduğunun altını çizen Türel, bu adımları atarken, hep birtakım çevrelerce eleştirildiklerini dile getirdi.

Kendilerini eleştiren çevrelerin de kürsü konuşmalarına, gençlikle ilgili söylediklerine bakıldığında, 'mangalda kül bırakmadıklarını' ifade eden Türel, şunları kaydetti:

"Ancak iş icraata geldiğinde '18 yaşındaki gençten milletvekili mi olur?' diye eleştiriyorlar. Bunu anlamak mümkün değil. Biz seçme veriyorsak niye seçilme hakkını vermeyelim? Bu, gençliğimize verdiğimiz önemin somut bir göstergesidir. Şimdi gençlerimiz 18 yaşında seçilme hakkını anayasal bir hak olarak inşallah referandumda, müspet bir sonuç ortaya çıkarsa kazanmış olacaklar. İnanıyorum ki gelecekte mecliste bizi temsil eden gençlerimizin Türkiye’de devrim niteliğinde önemli ve cesaretli kararlara öncülük edeceğine zerre kadar şüphem yoktur. Çünkü gençliğin etkinliği, gençliğin cesareti, siyasetin tecrübesi ile bir araya gelirse o zaman netice almak mümkündür."

Büyükşehir Belediye Meclisinin 864 sayılı karar numarası ile onaylanan, Antalyalı gençlerin kent yönetimindeki sesi olacak Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi resmi olarak kuruldu. Farklı siyasi görüş ve fikirleri temsil eden gençleri tek bir çatı altında toplayan meclis,103 üyeden oluşuyor. Başkan Türel'in önerisiyle kurulan meclis, gençlerin sesi olacak. Gençler, fikir ve önerileri ile kent yönetimine katkı koyacak, Büyükşehir Belediye Meclisinde söz sahibi olacak. 15-28 yaş arası her kesimden gençleri kucaklayan 'Gençlik Meclisi', sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti üyeleri, genç girişimciler, lise ve üniversite öğrencilerinin yaptığı başvurular neticesinde kuruldu.


YORUMLAR

“ülke.com.tr” de Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.